Sfenks Özellikleri

Yaşam Süresi: 9/15 yıl

Kökeni: Kanada

Renkleri: Vizon, Kahve, Beyaz ve Siyah

Tüysüz mutasyonlar, hayvanlar dünyasına jenerasyonlar boyunca girmiştir. Sfenks 1966 yılında tüysüz mutasyonlara katılmıştır. İnsanların alıştığı tüylü kedilerden farklı olan Sfenksler, bu alışılagelmişin dışındaki özellikleri nedeniyle her zaman insanoğlunun ilgi odağı olmuştur. İlk kez Kanada'da tanınan bu ırk üreticilerin normal tüylü kedilerden doğan tüysüz yavruları mutasyon ile çoğaltmaları sonucu ortaya çıkmıştır. Sfenksler tamamen tüysüz doğmazlar. Doğduklarında kısa da olsa tüm vücutları tüylerle kaplıdır ve daha sonra büyüdükçe tamamen tüysüz kalırlar.

Özellikler:

Bu ırkın en belirgin özelliği tüysüz olmasıdır. Sfenks, dünyada bilinen tüysüz üç kedi ırkından biridir. Sadece kulaklarında, yüz ve patilerinde çok kısa tüyleri mevcuttur. Baş, sırt, kuyruk ve arka kısımlarına dokunulduğunda süet hissi uyandırır. Bu ırkın bazı kedileri tüy genleriyle doğabilir. Sfenksler bıyıksız olmalarına rağmen, tüy genleri ile doğan kedilerinin ağız kenarlarında bıyığa benzer tüyler görülebilir. Sfenkslere dikkatli bakıldığında, baş kısımlarında kendilerine has küçük ayrıntılar olduğu hemen fark edilir. Bu ırkta kulaklar üçgen şeklinde ve ağız öne doğru çıkıktır. Burun fark edilir kıvrıklıkta, çene yapısı düz, kemikli ve oldukça güçlüdür. Kaslı bir yapıları vardır. Bacakları orta uzunlukta, kuyrukları ise fark edilir derecede uzundur.

Mizaç:

Sahiplerine son derece bağlı, oldukça zeki, oyuncu, bir o kadarda ağırbaşlı olan Sfenksler, ilk bakışta utangaç ve masum bir karakter izlenimi uyandırsa da, aslında cana yakın ve girişken kedilerdir.

Sağlık:

Sfenksler deri problemleri yaşayabilir, soğuğa ve güneşe hassasiyet gösterebilirler.

Bakım:

Tüylerinin azlığı nedeniyle vücudu dış etkilere karşı oldukça hassastır. Sürekli ve sert fırçalama yapmak onların hassas ciltlerine kolayca zarar verebilir. Bu nedenle tüy bakımı yapılırken, fırça seçimine dikkat edilmeli, özel vücut kremleri ve losyonlar tercih edilmelidir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.