Siyam Özellikleri

Yaşam Süresi: 15/20 yıl

Kökeni: Güney Tayland

Tüy Renkleri: Mavi, Krem, Çikolata, Kurşuni, Lila

Tayland’da uzun yıllardır bilinen Siyam kedisi, Avrupa’daki ününe 1871 yılında kavuştu. Victoria Dönemi İngiltere’sinde düzenlenen Crystal Place Cat Show’da Royal Cat of Siam (–günümüzde Tayland olarak bilinen- Siyam Kraliyet Kedisi) olarak tanıtılmıştı. 1879 yılında ise, Bangkok’daki Amerikan Konsolosluğu, Tayland’ın bu egzotik kedisini dönemin Amerikan Başkanı Rutherford B. Hayes’in karısı Lucy Hayes’e hediye olarak gönderdi. Siyam Kedisi böylece tüm dünyaya yayılmış oldu.

Özellikler:

Siyam Kedisi’nin dikkat çekici derecede büyük kulakları ve bebek mavisi gözleri vardır. Gösterişli ve ince vücudu, kısa kürkü ile dikkat çekici bir görünüşe sahip olan Siyam Kedisi’nin kürkü, kurşun, çikolata, mavi ve lila rengidir. Yüzünde, kulaklarında, ayaklarında ve kuyruğunda ise kürk rengi koyulaşır.

Mizaç:

Siyam Kedilerinin bitmek bilmeyen bir merakı vardır; bu oldukça akıllı kediler olmalarının da getirisidir. Eğer sadece dış görünüşü için Siyam Kedisi almak istiyorsanız bir kere daha düşünün; çünkü bu kediler insanlarına bağımlıdır ve kendini onların yaptığı her şeye dahil etmek isterler. Yani Siyam Kedisi bir köşede oturup güzelliğini sergilemekle yetinen bir kedi değildir. Ortalıkta görünmediği zamanlarda muhtemelen bir keşfe çıkmıştır, kedine yeni gizli köşeler bulup evin girilmedik yerlerine girmeye çalışmaktadır. Tasma eğitimine meyillidir ve dışarıda sizinle birlikte dolaşabilir. Fakat Siyam’ı meşhur eden şey kişiliği değil sesidir. Bu kedi sahibiyle sürekli konuşur. Saatin kaç olduğunu umursamadan anlatır da anlatır. Onu beslerken ya da onunla oynarken size fikirlerini miyavlayarak aktarır.

Sağlık:

Kamaya benzer kafa yapısı nedeniyle Siyam Kedisi solunum ve diş problemlerine yatkındır. Bazılarında ise şaşılıkla ya da bükülmüş kuyrukla karşılaşılabilir. Karşılaşılabilecek diğer sağlık problemleri ise mesane taşları, glokom ve progresif retinal atrofi gibi göz problemleri, kalp problemleri ve bazı kanser türleridir.

Bakım:

Siyam kısa tüylü olduğu için fazla bakıma gerek duymaz. Sert bir fırçayla haftalık tarama yeterli olacaktır. Tırnaklarının 10-14 günde bir kesilmesi gerekir. Diş hastalıklarına yatkın bir kedi olduğundan Siyam’ın ağız bakımına da özen göstermek gerekir. Veterinerinizin verdiği bir macunla düzenli olarak dişlerini temizleyin.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.