Somali Kedisi Özellikleri

Yaşam Süresi: 11/16 yıl

Kökeni: Habeş

Tüy Renkleri: Altın Sarısı, Kahverengi, Siyah, Gümüş

                                   

Habeş’in uzun tüylü kedisi olan Somali Kedisi’nin kökenine dair birçok romantik hikaye vardır. İsmi Somali olmasına rağmen Somali ile bir alakası olmayan bu kedi daha çok Hint Okyanusu’na kıyısı olan yerlerde ve Güneybatı Asya’da bulunur. Görünüşü vahşi Afrika kedilerine benzese de vahşilikle uzaktan yakından alakası olmayan bu tam evcil kedinin kökeninin Siyam, Burmese ve Mavi Rus’a dayandığı düşünülmektedir.

Özellikler:

Somali Kedisi, güzel görünüşten fazlasına sahiptir. Uzun, yoğun ve göğsünde sıklaşan kürkü, tilkiye benzer kuyruğu ve yine tilkininki gibi sivri kulaklarıyla dikkat çekici bir görünüşü vardır. Somali Kedisi hızı ve uyanık oluşuyla tanınır. Yeşil ya da sarı olabilen badem şeklindeki gözleri ve orta boydaki vücut yapısıyla oldukça elegant bir görünüme sahiptir. Geç olgunlaşan bir kedidir, tam erişkinliğine 18 aylıkken ulaşır.

Mizaç:

Eğer tatlı, uysal, bir biblo gibi köşede oturan ve çok ilgi beklemeyen bir kucak kedisi istiyorsanız Somali Kedisi size göre değildir. Tıpkı akranı Habeş Kedisi gibi, Somali Kedisi de oldukça aktif, atletik ve meraklı bir kedidir. Sürekli hareket halinde olan bu kedi, tüm gününü yüksek yerlere tırmanmak, her kuytu köşeyi araştırmak ve kuşları gözlemlemekle geçirir. Bu aktif kedinin merakını gidermek ve enerjisini atmasını sağlamak için onunla düzenli olarak oynamalı ve merakını, enerjisini gidermesini sağlamalısınız. Somali Kedisi her yaştan insanla çok iyi anlaşan bir kedidir. Yeter ki karşısındakinden ilgi görsün.

Sağlık:

Somali Kedilerinde genetik olarak kalp hastalıkları bulunma ihitimali oldukça yüksektir. En çok görülen rahatsızlık olarak piruvat kinaz eksikliğine dikkat etmeniz gerekir. Şeker emiliminde kilit rol oynayan enzimlerin bozulmasıyla ortaya çıkan bu rahatsızlık 6 aylıktan 12 yaşa kadarki süreçte ortaya çıkabilir.

Bakım:

Somali Kedilerinin yumuşak, ince, yoğun, orta uzunluktaki çift katlı kürkleri, mat görünümü engellemek ve düğüm olan tüyleri açmak için her hafta düzenli olarak taranmalıdır. Somali Kedileri diş rahatsızlıklarına da yatkındır. Bu nedenle, diş bakımına özen göstermeli ve düzenli olarak kedinizin dişlerini temizlemelisiniz.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.