Van Kedisi Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/17 yıl

Kökeni: Türkiye

Tüy Renkleri: Beyaz

Van Kedisi ismini vatanı olan Van’dan almaktadır. Muhtemelen, yüzyıllardır burada yaşayan ve bilinen bir kedi olmasına rağmen gerçek kökeni tam olarak bilinmemektedir. Van Kedisi’nin batılılar tarafından keşfedilmesi 1950’li yıllara rastlar. Laura Lushington ve Sonia Halliday adında iki fotoğrafçıya gezileri sırasında hediye olarak verilmiş olan bu kedi, canı istediği zaman yüzmesiyle yeni sahiplerini büyülemiştir. Lushington ve Halliday yeni kedileriyle İngiltere’ye döndüklerinde tür burada oldukça dikkat çekmiştir. Fakat Van’da bile oldukça nadir bulunan bu kedi, dünyaya yeteri kadar yayılamamıştır. Türkiye’nin milli mirası olarak görülen bu kediler, üreticiler tarafından koruma altındadır.

Özellikler:

Van Kedisi büyük, kaslı ve sağlam yapılı, uzun vücutlu bir kedidir. Güçlü, geniş omuzları ve kısa boynuyla kedi dünyasının sporcusu olan Van Kedisi yüzmeye bayılır. Kedilerin atleti olan Van Kedisi’nin erkekleri 8, dişileri 3 kiloya ulaşabilir. Kürkü orta uzunluktadır ve mevsime göre kürk uzunluğu değişiklik gösterir. Kürkün orijinal rengi beyazdır. Fakat kuyrukta, kafasının üzerinde veya omuzlarında kürk rengi daha koyu olabilir. Van Kedisinin en belirgin özelliği iri kulakları ve çift renkli gözleridir. Genelde bir gözü mavi bir gözü yeşildir. Avrupa’da göz rengi aynı olan Van Kedileri görmek mümkündür. Fakat Türkiye’de Van Kedisinin farklı göz rengine sahip olması tercih edilir.

Mizaç:

Eğer kucağınıza alıp gezdirebileceğiniz sakin bir kedi istiyorsanız Van Kedisini tercih listenizden çıkarmalısınız. Fakat eğlenceli, komik ve sevgi dolu bir kedi peşindeyseniz Van Kedisi sizin için biçilmez kaftan olacaktır. Atlamayı, zıplamayı, bir şeyler kovalayıp sürekli oyun halinde olmayı seven bu kedi, oldukça akrobatik ve sportif bir hayvandır. Sizinle oyun oynamadığı zamanlarda etrafta dolaşıp keşfedilmeyeni keşfetmeye bayılır. Van Kedisinin kuyruğunun da kendine göre bir kişiliği var gibidir. Kediler kuyruklarını mutlu olduklarında ya da sinirlendirdiklerinde sallarken Van Kedisinin böyle bir ayrımı yoktur. Her ruh halinde kuyruğunu sallamayı ihmal etmez. Van Kedisi, diğer evcil hayvanlarla da iyi anlaşır. Fakat bunun için tek bir şartı vardır; patronun kendisi olduğunu hissetmek.

Sağlık:

Van Kedileri genel olarak sağlıklı kedilerdir ve yatkın oldukları spesifik bir hastalıkları yoktur.

Bakım:

İhtişamlı kürkü nedeniyle bakımı zor gibi gözükse de Van Kedisinin tek katlı kürkünün bakımı oldukça kolaydır. Her hafta bir kere taranmak onun için yeterli olacaktır. Kış döneminde kürkü yoğunlaştığı için biraz daha fazla bakıma ihtiyaç duyabilir. Suda yüzmekten hoşlanan tek kedi olması onun banyoyu sevdiği anlamına gelmez. Çünkü banyo kendi keyfi için yaptığı bir şey değildir ve Van Kedisi için keyfi önemlidir. Neyse ki banyoya çok ihtiyaç duymazlar. Fakat kedinizin düzenli olarak banyo yapmasını istiyorsanız, onu erken yaşta bu duruma alıştırmalısınız.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • van kedısı sahıplenmek ıstıyorum

    5 ay önce

  • Van kedisi sahiplenmek istiuorum

    1 yıl önce