Alaska Malamutu Özellikleri

Yaşam Süresi: 16 yıl

Köken: Amerika

Ağırlık:

Erkek: 39 kg Dişi: 34 kg

Boy:

Erkek: 63 cm Dişi: 58 cm

Kullanım: İşçi Köpek, Kızak Köpeği

Alaska kurdu veya Alaska malamutu, Alaska'ya özgü işçi köpektir. Başlangıçta Alaska'nın kuzeybatısında yaşayan bir Eskimo halkı olan Malimiut (Malamut) tarafından kızak çekmekte kullanılan Alaska Malamutu, günümüzde özellikle çocuklara son derece sevecen davranışından ötürü evlerde de beslenmektdir. 

Özellikler:

Güçlü bedenli ve geniş omuzlu bir köpektir. Kürkü, sert dış tüyler ve daha yumuşak iç tüylerden oluşur. Kuyruğu tüylü ve sırtına doğru kıvrıktır. Pençeleri geniştir ve karada kolayca koşmasını sağlayacak biçimde tüylerle kaplıdır. Kahverengi, Lacivert badem biçimi gözleri ve gri ya da siyah-beyaz kürküyle, kurdu andıran bir görünüşü vardır. Oldukça ağır olan bu köpek, yapısıyla Husky’den çok daha büyük ve ağırdır.

Mizaç:

Oldukça zeki ve sadıktır, gerektiğinde ise çok iyi bir dövüşçü olbilen Alaska Malamudu, genlerinde olan kızak köpekliği nedeniyle ağır eşyaları rahatlıkla taşıyabilecek güçlü bir köpektir. İnsanlarla arası oldukça iyidir ve az hayvalan sessiz köpeklerdir. Özellikle soğuk havlarda karda oynamaya bayılırlar.Bu da onları ailelerin tercih edebileceği köpekler listesine sokar.

Sağlık:

16 yıl gibi oldukça uzun bir yaşam süresine sahip olan Alska Malamudu’nun ciddi sağlık problemleri yoktur. Karşılaşabilecekleri en büyük problem ve ölüm nedeni olan hastalık ise kanserdir.

Bakım:

Alaskan Malamutun kürk yapısı sık ve kabadır. Haftada 2 kez fırçalanması gerekir. Irk özelliği olarak oldukça ağır şekilde tüy dökülmesi gözlenir. Yılda iki kez alt tüy tabakasını değiştirir. Bu dönemde alt tabakadaki tüyler tutam tutam bırakılır. Malamutların hiç yıkanmaması tavsiye edilir, çünkü kirlenen tüyler düzenli olarak döküldüğünden banyo gereksinimi olmaz. İhtiyaç halinde kuru şampuan önerilir. Alaskan Malamute temiz ve kokusuz bir köpektir.

Kullanım:

Alaska’daki Mahlemuit kabilesinden ismini alan bu köpek yine aynı kabile tarafından taşımacılıkta kullanılmışlardır.  Malamutlar kabilenin kızaklarını ve yüklerini çekmekte kullanılmışlardır. Daha sonraları ise, Amiral Byrd'ın Kuzey Kutbuna yaptığı keşif yolculuğunda kullanılmışlardır. Malamute, bir kızak köpeğidir. 

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.