Alman Çoban Köpeği Özellikleri

Alman kurdu veya resmi adıyla Alman çoban köpeği, sadık, zeki ve sosyal bir köpektir; bu özellikleri de onu dünyadaki en popüler köpek cinslerinden biri yapar.

Alman kurdu ortalama olarak 11-14 yıl arasında bir yaşam sürer. Büyük boy bir köpek cinsi olan Alman kurdu 65 cm’ye kadar ulaşan bir boya ve 40 kilograma kadar ulaşan bir kiloya sahiptir. Alman kurdu uzun ve kaslı bir yapıdadır, güçlü bir çenesi, dik kulakları ve badem biçimli gözleri vardır.

 

Alman kurdu kökeni

Alman kurdu, Alman çoban köpeği, Alman çoban, hatta kimi zaman “polis köpeği” isimleriyle bilinen bu cinsin kökeni 19. yüzyıla uzanır. Ülkemizde sıkça kullanılan ismi Alman kurdu olmasına rağmen kurt ile bir ilgisi yoktur; Alman üreticiler tarafından koyun güdebilmek amaçlı üretilmiştir.

Cesur, akıllı ve kuvvetli bir köpek olan Alman kurdu günümüzde son derece popüler bir cinstir ve polislikten çobanlığa, rehberlikten arama kurtarmaya kadar pek çok alanda insanlara yardımcı olmaktadır.

Alman kurdu karakteri

Alman kurdu zeki ve eğitilmesi kolay bir köpek olmanın yanı sıra, gerekli ölçüde sosyalleştirildiğinde çocuklar ve diğer hayvanlarla da iyi anlaşabilen bir köpektir. Alman kurdu alanını ve insanını koruma konusunda son derece gelişmiş bir içgüdüye sahiptir, bu da onu hem iyi bir bekçi hem de sosyal bir ev canlısı yapar. Alman kurdu aynı zamanda son derece sadık, cesur, itaatkar, korkusuz ve dikkatli bir köpektir. Koruma içgüdüsünün ileri yaşlarda agresyona dönüşmesini önlemek adına sosyalleştirilmeli ve eğitilmelidir. Alman kurdu zeki bir köpek olduğu için öğrenmeye de meyilli ve isteklidir.

Alman kurdu bakımı

Alman kurdu iki katmanlı kürke sahiptir; ilki deriyi kaplayan yumuşak tüylü katman, ikincisi de daha uzun tüylerden oluşan koruyucu katmandır. Düzenli tarama ve banyo yaptırma yoluyla tüy bakımı sağlanabilir.

 

Alman kurdu günlük ve haftalık taramalara ihtiyaç duyar, bu hem dökülen tüylerin arındırılması hem de cildin nefes almasını kolaylaştırmak açısından önemlidir. Tüy bakımı ihmal edilen bir Alman kurdu, sağlık problemleriyle karşılaşabilir. Bu nedenle tüy bakımını aksatmamak önemlidir.

Alman kurdu sahiplenme

Alman kurdu sahiplenmek istiyorsanız Petsbook’a sık sık yüklenen kullanıcı ilanlarını takip edebilir, sahiplenmek istediğiniz köpeği bulduğunuzda ilan sahibiyle iletişime geçerek köpek sahiplenebilirsiniz.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.