Alman Çoban Köpeği Özellikleri

Ortalama yaşam süresi: 9/13 yıl

Köken: Almanya

Kilo:

Erkek: 30-40 kg  Dişi: 22-32 kg

Boy:

Erkek: 60-65 cm  Dişi: 55-60 cm

Kullanımı: İş, Gösteri, Asker ve Polis Köpeği

 

Alman Çoban Köpeği ya da Alman Kurt Köpeği, büyük atletik  ve güçlü olduğu kadar zeki olması ile doğru yetiştirildiğinde mükemmel bir aile veya koruma, hatta iş köpeğine dönüştürülebilir.

Özellikleri:

Alman çoban köpeklerinin ideal boyu dişilerde 57,5 cm, erkeklerde ise 62,5 cm'dir. 2,5 santimetreye kadar sapma olağan karşılanır. Yüzü sert hatlıdır. Alnı kubbe şeklindedir, burnu uzundur. Burun mantarı siyahtır. Çenesi güçlü olduğundan, keskin ısırışlara sahiptir. Gözleri orta büyüklükte kahverengidir. Boynu uzundur ve kaldırıp indirerek hareket esnasında hızını ayarlar. Kuyruğu uzun ve tüylüdür.

Alman çoban köpeği kendi arasında da 12 farklı çeşide ayrılır. Kısa tüylü, uzun tüylü cinsleri vardır bazılarının beli boyun yüksekliğinin yarısı kadar düşük olabilir bunlar genellikle show köpeği olarak kullanılır.Bazı türlerinin ise beli düzdür ve düşük bel ile kıyaslandığında daha iridir.

Alman çoban köpeklerinin çeşitli renklere mensup olanları vardır. Genellikle sarımsı kahverengi, siyah/kırmızı ve siyah renklerde olurlar. Nadir olarak tümü siyah, gri kırçıllı ve tümü beyaz renklere mensup olanlarda vardır. Bu köpeklerin Alman orijinalleri ise gri renklidir.

Mizaç:

Alman çoban köpekleri oldukça aktiftirler ve kendinden emin bir yapıya sahiptirler. Eğitime olumlum karşılık verir ve görevleri gönüllü olarak yaparlar. Sahibine oldukça bağımlı ve sevencen olan bu köpekler oldukça sadık, itaatkar ve kafası kolay kolay karışmayacak karakterdedir.

Sağlık:

Bu köpeklerin 3 hassas noktaları vardır; kalça çıkığı, mide ve kulaklar. Kalça Çıkığı genelde ebeveynlerden geçer, ameliyat ile düzeltilse bile köpekten tam performans alınamaz. Mide problemleri ise sindirim sistemlerinin kısa ve hassas olmasından kaynaklanır. Kulak düşüklüğü ise istenmeyen bir durum olsa da genellikler genetiktir.

Bakım:

Bu ırk, az da olsa sürekli tüy döker ve mevsimsel tüy dökümü oldukça yoğun olabilir. Eve dökülen tüyler problemse günlük fırçalama tavsiye edilir. Deri yağ dengesini bozmamak için yılda en fazla bir iki kez yıkanmalıdır.

 

Kullanımı:

Alman Çoban köpekleri çok çeşitli alanlarda değişik görevlerde bulunabilirler. Fakat keskin burunları nedeniyle genellikle polis köpeği olarak,  patlayıcı, uyuşturucu ve ceset gibi unsurları bulabilmede kullanılırlar. Benzer görevleri yerine getirmesi için askerler tarafından da yaygın olarak kullanılırlar. Polis ve askerlerin Alman Kurdunu yaygın olarak kullanmalarının nedeni ise, bu köpeklerin görevlerini yaparken ne olursa olsun dikkatlerinin dağılmaması ve büyük bir ciddiyetle işlerine odaklanmalarıdır.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.