Alman Kısa Tüylü Pointer Özellikleri

Yaşam Süresi:12/14 yıl

Kökeni: Almanya

Ağırlık: 20-34 kg

Boy: 56-66 cm

Kullanım: Av Köpeği

 

Köpeklere dair en önemli özellikleri en iyi şekilde miras almış olan Alman Kısa Tüylü Pointer, mükemmel koku alma duyusu ve zekâsıyla iyi bir av köpeğidir.

Özellikler:

Alman Kısa Tüylü Pointer, oldukça güçlü bacaklara sahiptir ve hareket kabiliyeti çok güçlüdür. Bazı ülkelerde yasak olsa da genellikle kuyrukları kesilir. Görünüşünü dengelemek için ne çok uzun ne de çok kısa kesilen kuyruk vücut dengesini sağlamaya yardımcıdır. Yön duygusu çok kuvvetli olan bu köpekler su üzerinde de takip yeteneğini kaybetmezler. Soğuktan ve sudan korunmalarını sağlayan kürkleri genelde kahverengi tonlarındadır.

Mizaç:

Bu köpekler dengeli, canlı, güçlüdür ve efendisine karşı çok duyarlıdır. Fakat bu durum onları diğer hayvanlara karşı saldırgan yapabilir. Zeki, cesur, karakteristik ve sevgi dolu oluşuyla çok kolay eğitilebilen Alman Pointer aile ortamı için oldukça idealdir. Hareketli bir köpek olduğu için bol egzersize ihtiyaç duyar.

Sağlık:

Güçlü ve sağlam köpekler olan Alman Kısa Tüylü Pointer’ın karşılaşabileceği hastalıklar genelde irsidir. Bu hastalıklar ise; kalça displazisi, vücut, deri ve diğer alanlarda genetik göz hastalıkları, epilepsi, cilt hastalıkları ve ağızda kanserli lezyonlardır.

Bakım:

Kısa tüylerinin bakımı oldukça kolaydır. Ayaklar özellikle de avdan sonra kontrol edilmelidir. Yine ıslak köpekler av sonrası kurulanarak üşütmeleri engellenmelidir. Kulaklar düzenli temizlenmelidir.

Kullanım:

Keskin koku alma duyusu ve yorulmak bilmeyen güçlü bacaklarıyla Alman Kısa Tüylü Pointer tam bir av köpeğidir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.