Alman Pinscher Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/14 yıl

Kökeni: Almanya

Ağırlık: 11-20 kg

Boy: 43-51 cm

Kullanım: Av Köpeği

 

Alman Pinscher, aralarında Dobermann, Minyatür Pinscher, Affenpinscher, Minyatür Schnauzer, Dev Schnauzer ve Schnauzer’in de bulunduğu Almanya kökenli bir köpek türüdür.

Özellikleri:

Alman Pinscher minyon görünüşlü, zarif fakat kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Ön bacakları düz olarak basmasına karşın arka bacaklar biraz eğimli bir görüntüdedir.

Patileri kedi patisine benzeyen, küçük patilerdir ve kafa yapısı vücut büyüklüğü ile orantılıdır. Çeneleri çok güçlü olan bu ırk, katı cisimleri kemirmekten çok hoşlanır.

Mizaç:

Görüntüsünün aksine sert ve kendinden emin, birazda kuru gürültücü komik köpeklerdir. Sahibine çok güçlü bir bağla bağlanır, ancak herkese karşı çok sevecen olmayabilirler.

Alman Pinscher yavruluğundan itibaren sosyal ve sevecen eğitilmez ise agresif, diğer hayvanlarla anlaşamayan bir yapıya bürünebilir. Bu yüzden sosyalleştirilmelidir. Çok yüz verilerek büyütülürse, evin hakimiyetini eline almaya çalışan bu minik köpekler, beklediğinizden daha zeki ve inatçı olacaklardır. Ancak neşe ve hareket isteyen herkesin tercih edeceği bir cinstir.

Sağlık:

Genetik göz hastalıkları, kalça displazisi, von Willebrand hastalığı, tiroit bozukluğu hastalıklarına yatkındır.

Bakım:

Tüyleri problemsiz olan bu köpeklerin bakımı oldukça kolaydır. Tuvalet eğitimleri biraz zor olan bu ırkın, tuvalet eğitimi gerektiği gibi verilmezse bu alışkanlığı zor kazanabilirler. Evde buldukları sert şeyleri kemirecekleri için, boğazına kaçabilecek şeylere karşı önlem alınmalıdır. Alman Pinscher kuru şampuan ile kolaylıkla temizlenebilir. Orta derecede tüy döktüğü için, haftada bir iki kere fırçalamak yeterli olacaktır.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.