Alman Spaniel Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/14 yıl

Köken: Almanya

Ağırlık:

Erkek:18-22 kg Dişi:19-21 kg

Boy:

Erkek: 40-50 cm Dişi:37-47 cm

Kullanım: Av Köpeği

 

1900'lerin başında, Alman Köpek Yetiştiricisi Frederick Roberth tarafından geliştirilen Alman Spaniel, ava yatkın küçük ve orta büyüklükte uzun tüylü köpeklerin çiftleştirilmesiyle meydana gelmiş bir köpektir. Ancak Roberth, ortaya çıkan birleşimin tam olarak nasıl elde edildiği ve hangi köpek türlerinden yararlanıldığı bir sır olarak kalmıştır.

Özellikler:

Alman Spaniel, geniş yüzlü, sağlam yapılı, orta boyutlu bir köpektir. Efendisine karşı hassas ve itaatkardır, ancak av alanında şiddetli, katı ve inatçı bir yapısı vardır. Avının gırtlağına atılır. Kafasındaki tüyler kısa vücudundakiler ise uzun ve dalgalıdır. Kürk rengi ise genelde kahverengi ve kahve tonlarındadır. Bacak ve göğüs kısımlarında beyaz lekeleri de bulunabilir.

Mizaç:

Alman Spaniel çok yünlü bir köpektir. Oldukça güçlü avlanma içgüdüleri vardır. Bunu yanısıra,insanlarla ve diğer köpeklerle arası çok iyidir. Sevgi dolu bir köpek olan Spaniel, cesareti, çabuk öğrenme kabiliyeti ve yeni durumlara kolayca adapte olabilmesiyle aileler için de iyi bir köpek tercihi olur.

Sağlık:

Genelde dayanıklı ve sağlam bir köpek olan Spaniel’in karşılaşabileceği sağlık problemlerinin başında duyu kaybı vardır. İlerleyen yaşlarında sağırlık ya da körlük gibi durumlarla karşılaşabilir.

Bakım:

İyi bir kürk için bu köpek düzenli olarak taranmalıdır. Ayak parmaklarının arasındaki tüylere ayrı özen göstermek gerekir. Bener özen kula temizliğinde de gösterilmelidir. Enfeksiyon kapmadığından emin olmak için düzenli olarak kulaklar kontrol edilmelidir. 

Kullanım:

Söz konusu av olduğunda listenin başlarında yer alacak olan Spaniel, en çetin arazilerde, özellikle tilki ve yaban tavşanı avında kullanılır. Karlarla kaplı, çamurlu ve sulak arazilerde avlanmanın üstesinden kolayca gelebilir. 

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.