Alpine Dachsbracke Özellikleri

Yaşam Süresi: 12 yıl

Köken: Avusturya

Ağırlık: 15-18 kg

Boy: 33-41 cm

Kullanım: Av Köpeği

Alpine Dachsbracke, avda dik başlı ve hırçın, diğer zamanlarda sıcak ve duygulu bir köpektir. Doğuşu 19. yüzyıla denk gelen bu köpekler, dönemin Alman kraliyet üyelerinin gözdesiydi. Genelde av amaçlı kullanım için sahipleniliyorlardı, fakat arkadaş canlısı karakterleri nedeniyle evcil hayvan olmakta zorlanmadılar.

Özellikler:

Alpine Dachsbracke, kısa bacaklara ve uzun bir gövdeye sahiptir. Kısa tüylü olsa da kürkü yoğundur. Güçlü ve kalın kemikleri ve atletik yapısı nedeniyle çok hızlı koşar. Kürkü ise genellikle siyah ya da kızıl kahverengidir.

Mizaç:

Genlerinde avcılık olsa da bu köpekler normal yaşamlarında agresif değildirler. Oldukça zeki ve korkusuz olmaları eğitilmelerini kolaylaştırır. Aynı zaman çok arkadaş canlısıdırlar ve çocuklarla çok iyi bağ kurabilmeleriyle tanınırlar.

Sağlık:

Alpine Dachsbracke’nin türüne özel bir hastalığı yoktur. Karşılaşabileceği en belirgin sağlık problemi uzun vucüt yapısından kaynaklanan iskeletsel problemlerdir. Bunun yanısıra sırtlarıtla ilgili problemler yaşayabilirler.

Bakım:

Bu yumuşak tüylü köpeğin bakımı kolaydır. Gerekli gördüğünüzde sabunlu bir fırçayla taramanız yeterlidir. Enfeksiyon kapmadığından emi olmak için kulaklarını düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir.

Kullanım:

Tam bir av köpeği olan Alpine Dachsbracke, yaban tavşanı, tilki, geyik ve yaban domuzu avına uygundur. Vurulan kuşları geri getirir. Sarp arazilerde gayet iyidir, dağlarda çeviktir ve kolay kolay yorulmaz. Koku alma duyusu gelişmiştir. Avın kokusunu uzun mesafeden alabilir. 

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.