Amerikan Bandogge Mastif Özellikleri

Yaşam Süresi: 8/12 yıl

Köken: Amerika

Ağırlık:

Erkek: 45-63 kg Dişi: 38 kg

Boy: 63-73 cm

Kullanım: Dövüş ve Koruma Köpeği

 

Amerikan Bandogge Mastif safkan bir ırk değildir. Ataları Amerikan Pit Bull Terrier ve Napolitan Mastiff'tir. 

Özellikler:

Bandogge ismini Bulldog-tipi Mastif oluşundan alır. Oldukça ağır ve kaslı olan vücudu ona atletik bir görünüm kazandırır. Genellikle siyah olan bu köpekler kızıl kahve ya da kahverengi tonlarında olur.

Mizaç:

Amerikan Bandogge Mastif yumuşak başlıdır ve söz dinler.  Oldukça akıllı bir köpek olan Amerikan Mastif ilgiyi çok seven bir ırktır. Çok sadıktırlar ve yalnız bırakılmayı sevmezler. İlgilenilmekten çok hoşlanırlar ve onlara verdiğiniz her şeyi memnuniyetle kabul ederler. Sahiplerinin yanında olmayı tercih ederler ve onları memnun edip korumak için yaşarlar. Ailelerini severler ve bölgelerini korurlar. Mastif, kedi ve diğer cins köpekler gibi hayvanlarla birlikte büyütülürse onlarla iyi anlaşabilir, ama daha önceden kaynaşmamış olduğu hayvanlara agresif olabilir. Kendine güvenen ve iyi söz dinleyen bu köpekler çocuklarla mükemmel anlaşırlar. Onlar hem mükemmel bir aile bireyi hem de hırsızların korkulu rüyası olurlar.

Tüm iyi özelliklerine rağmen Amerikan Bandogge Mastif ilk defa köpek sahibi olacaklar için iyi bir tercih değildir. Çünkü köpek içgüdüsünden anlayan biri tarafından doğru şekilde yönlendirilmeye ihtiyaçları vardır.

Sağlık:

Sürekli ağzından salya akması dışında bu ırk için söylenebilecek pek olumsuz bir şey yoktur. Çok egzersize ihtiyaç duyan bu köpekler ciddi bir sağlık problemiyle karşı karşıya kalmazlar.

Bakım:

Lastik bir fırçayla ölü tüylerinin üstünden alınması gerekir. Çoğu köpek gibi yılda 2 kez tüy döker.

Kullanım:

Günümüzde bazı insanlar onları hala dövüş köpeği olarak kullanıyor olsalar da bu köpekler mükemmel koruma köpekleridir. Tehlike anında havlayarak sahibini uyarmak yerine koruma görevini sessizce üstlenirler.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.