Amerikan Bulldog Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/15 yıl

Köken: Amerika

Ağırlık: 30-58 kg

Boy: 50-71 cm

Kullanım: İşçi Köpek

 

Amerikan Bulldog, işçi köpek sınıfına girer. İngiliz kuzeni gibi güçlü ve çevik olsa da ondan daha hareketlidir. Atası İngiliz Bulldog’un genlerinin oynanmasıyla meydana gelen bu köpek, uzun bacakları ve hızıyla avcılıktan korumacılığa kadar bütün işlerin üstesinden gelebilen bir türdür.

Özellikler:

Geniş kafası ve kaslı vücuduyla oldukça sağlam ve güçlü olan Amerikan Bulldog, kısa tüylüdür. Tüyleri kızıl, kahve, beyaz ve siyah tonlarında benekli olur. Göz rengi genelde kahverengidir. Bazıları 2 metre veya daha fazla yükseğe sıçrayabilmektedirler. Bu iri cüsseye rağmen oldukça rahat hareket ederler. Erkekler gözle görülür şekilde dişilerden güçlü ve kaslıdır.

Mizaç:

Amerikan Buldog insanlara karşı ve sakin yapılıdır. Çoğu zaman diğer köpeklere karşı da iyi huyludur. Cesur, azimli ve fakat düşmanca düşünceli değildir. Daima uyanık, kendine güvenen ve çocukları içtenlikle seven bir ırktır. American Bulldog eğer yeterince dolaştırılıp antrenman yaptırılabiliyorsa apartmanda yaşayabilir. Fakat bahçeli bir ev daha çok tercih edilir. Kısa ve sert tüylü olduğu için bakımı kolaydır.

Sağlık:

Fiziksel olarak güçlü ve sağlıklı olan bu köpeklerin karşılaşabileceği hastalıklar onlara genetik haritalarından miras kalmıştır. Nörolojiik hastalıklar, böbrek ve tiroid hastalıkları, kalça ve dirsek displazisi ve kemik kanseri bu hastalıklar arasındadır.

Bakım:

Kısa ve sert tüylü olduğu için bakımı kolaydır. Uygun bir tel fırça veya tarakla fırçalanabilir. Çok sık yıkamaya gerek yoktur. Uzun tüylülere göre bakımı daha kolaydır.

Kullanımı:

American Bulldog ayı, sincap, rakun ve yaban domuzu avcılığı için kullanılmıştır.  Amerikan çiftçileri onu, dayanıklılığı, koruyuculuğu, akıllılığı ve çalışma azmi sayesinde sığır çobanlığı ve çiftliklerde bekçi olarak da kullanılmışlardır. Bugün için daha çok avcılık, koruma, ve treking köpeği olarak kullanılmaktadırlar.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.