Amerikan Cocker Spaniel Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/15 yıl

Köken: Amerika

Ağırlık:

Erkek: 10-13 kg Dişi: 10-13 kg

Boy:

Erkek: 38 cm Dişi: 36-37 cm

Kullanım: Spor ve Şov Köpeği

 

English Cocker Spaniel' in Amerika' ya götürülmesinden sonra geliştirilen bir ırktır. English Cocker Spaniel' den biraz daha küçüktür.

Özellikler:

Orta-uzun, ipeksi, bol tüylere sahip güzel uzun kulakları olan bir ırktır. Ağız ve çene yapısı derin, biraz uzuncadır. Üst dudaklar aşağı doğru sarkarak alt çeneyi olduğu gibi kapatır. Dişler güçlü ve görüntüsü hoştur. Siyah renkli olanlarda burun daima siyahtır. Fakat diğer renklerde burun siyah veya kahverengi olabilir. Ön bacaklar uzun ve kemikli görünüşlüdür. Arka bacakların, ön bacaklardan bağımsız, meyilli güzel bir duruşu vardır. Siyah, kızıl, devetüyü, siyah üzerine-bej lekeli, beyaz üzerine-bej/siyah gibi çeşitli beden ve tüy rengine sahiptir. Kuyrukları ise genellikle kesilir.

Mizaç:

Sakin yapılı, iyi huylu, vurdum-duymaz, oyunsever, sahibine düşkün, avcı yeteneği olan, gezmekten hoşlanan bir köpektir.  Neşeli, tatlı ve hassastır. Çocuklarla çok iyi geçinir. İnsanlara karşı saygılı olmasına rağmen eğer iyi eğitilmezse laf dinlemez, başına buyruk olur. Akıllı ve güvenilirdir. Genellikle tanıdık-yabancı ayırt etmeden insanların yanında her zaman mutludur. Apartman yaşamı için uygun bir ırktır. Fakat, bahçeli evlerde daha rahat edeceği de bir gerçektir.

Sağlık:

Amerikan Cocker Spaniel, kanser, kalça displazisi, Katarakt, diz kapağı çıkığı, göz kapaklarının içe dönmesiya da dışa dönmesi, deri hastalıkları, karaciğer hastalıkları, idrar yollarında taş ve kalp hastalıkları ile karşılaşabilir.

Bakım:

Göz ve kulakları hassas olduğu için düzenli pansuman ve temizlik gerekir. Çeşitli tüy kısaltma yöntemleri vardır. Bunlardan biri seçilip uygulanabilir. Ayda bir yıkamak gerekebilir.

Kullanım:

Eskiden kuş avında kullanılmış olsalar da bugün daha çok evcil hayvan olarak ve şov amaçlı beslenmektedir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.