Amerikan Eskimo Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/16 yıl

Köken: Amerika

Ağırlık: 10-13 kg

Boy: 23-48 cm

Kullanım: Koruma Köpeği, Şov Köpeği

 

Amerikan Eskimo Köpeği esasen insanları ve onların mal varlıkları korumak amacıyla koruma köpeği olarak üretilmişlerdir. Tam olarak nereden köken aldığı bilinmese de Nordik ırklarından ve Spitz familyasındandır. 1913 yılında Amerikan Eskimo olarak kayıtlara geçmiştir.

Özellikler:

Amerikan Eskimo kar beyazı ve Spitz görünüşlü, Samoyed ırkına benzeyen bir köpektir. Minyatür, küçük ve standart olmak üzere üç boy grubuna ayrılır. Nerede yaşadığınıza bağlı olarak seçim yapam imkanı sunan çeşitli boyutları dışında, sahiplerine bağlılıkları ile de evcil hayvanınız olmasını isteyeceğiniz türden hayvanlardır.

Tüyleri dalgalı ya da düz olabilir. genelde tercih edilen kürk rengi ise beyazdır. Fakat, karamel renginde ya da gri renkte de olabilirler.

Mizaç:

Amerikan Eskimo çok sevecen ve şefkatli bir ırktır. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Oyuncu oldukları kadar akıllıdırlar. Kolay eğitilir ve toplu yaşamaya karşı uyumludur. Yalnız kaldıkları zaman çabuk sıkılırlar. Daima ilgi ve sevgi isterler. Eve çok bağlı, insana eşlik eden bir köpektir. Evi gerçek bir bekçi köpeği gibi savunur. 

Sağlık:

Bu türün en belirgin sağlık problemi kilo almaya çok yatkın olmasıdır. Bu nedenle beslenmesine özen gösterilmesi gereken bir türdür. Diş problemleriyle de karşılaşma ihtimali yüksek olsa da Amerikan Eskimo genelde sağlıklı bir hayvandır.

Bakım:

Sert tel fırça ile mümkünse hergün fıçalanmalıdır. Bilhassa tüy değiştirme dönemlerinde sabah-akşam fırçalama önerilir.

Kullanım:

Amerikan Eskimo Köpeği esasen insanları ve onların mal varlıkları korumak amacıyla koruma köpeği olarak üretilmiş, bölgesini sahiplenen iyi bir koruma köpeğidir. Sahipleri dışında gördükleri her yabancıya havlayarak sahiplerini uyarırlar. I. Dünya Savaşı’nda da benzer görevle kullanılan bu köpekler savaş sonrası oldukça popüler oldular ve sirklerde şov amaçlı da kullanılmaya başlandılar.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • Eskimo kopegi olup sahiplendirmek isteyen varsa talipliyim ayni cins cok yakin bir arkadasimda var ve ayni sitede oturuyoruz onada banada bir arkafas olacavindan emin olabilirsiniz

    1 yıl önce