Amerikan Oyuncak Teriyer Özellikleri

Yaşam Süresi: 13/14 yıl

Köken: Amerika

Ağırlık: 1,5 - 3 kg

Boy: 25 cm

Kullanım: Avcı, Eşlik Köpeği

 

Toy Fox Terrier 1930'larda Amerika'da geliştirilmiştir. Standardı 1876'ya dayanan Tilki Terrieri'nden gelmektedir. Amerika'da minyatürize edilmiş ve İngiliz Toy Terrieri, Chihuahua ve İtalyan Tazısı kanıyla rafine edilip karakteri yumuşatılmıştır.

Özellikleri: 

Toy Fox Terrier ayrıca Amerikan Toy Terrier ya da Amertoy diye de anılır. Kuyruk sırtta dik taşınır. Gözler koyu renkli ve yuvarlaktır. Kulaklar v şeklinde ve diktir. Belirgin alın çıkıntısı kubbemsi kafatasını dar burun kısmından ayırır. Tüyler sık ancak kısadır. Kürkü, siyah ve ten rengi lekelerle beyazdır.

Mizaç:

Toy Fox Terrier fiziksel olarak küçük olmasına rağmen Tilki Terrier'i atasının tüm özelliklerine sahiptir. Irk kendisinin kocaman bir köpek olduğunu düşünür. Sert ve inatçıdır. Ayrıca meraklı ve aktiftir. Yaşamı boyunca canlılığını korur. Terrier atalarını asla unutmadığından her zaman fare ve diğer küçük hayvanları avlamaya hazırdır. Bu atletik küçük köpek avlanmaya bayılır. Oldukça zeki ve eğitilebilirliği yüksektir. Bazıları fiziksel engelli insanlara yardımcı olacak şekilde eğitilmiştir. Çocuklarla arası iyidir, yine de çok küçüklerin dikkatsiz itip kakmasına tepki verebileceğinden sadece olgun çocuklarla tavsiye edilir.

Sağlık:

Genel olarak sağlıklı bir ırktır; nadiren bacak, diz problemleri, alerjik problemler görülebilir.

Bakım:

Toy Fox Terrier'in tüy bakımı kolaydır. Düzenli fırçalanması yeterlidir.

Kullanım:

Küçük yapıları nedeniyle atletik açıdan daha çeviktirler. Fare ve benzeri küçük havyanları avlamak için daima tetiktedirler. 

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.