Amerikan Pit Bull Teriyer Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/14 yıl

Köken: Amerika

Ağırlık: 26-32 kg

Boy:

Erkek: 46-48 cm Dişi: 43-46 cm

Kullanım: Spor Köpeği

Bu savaşçı köpek 19. Yüzyıl'da İngiltere'nin Staffordshire bölgesinde Bulldog ve çeşitli terrierlerin çiftleştirilmesiyle elde edilen ve daha sonra Amerika’ya getirilen bu cins kaslı vücuduyla oldukça güçlüdür.

Özellikler:

Amerikan Pitbull Teriyer, güçlü, kaslı bir gövdesi vardır; aynı zamanda çok çeviktir. Kısa kuyrukludur; yatay duruşlu kalın, kısa, parlak tüyleri vardır. Kürkü her renk olabilir. Son derece cesurdur ve çok canlı bir köpektir. Düşmanıyla öldüresiye savaşır ve sahibini korur. Ancak, asgari bir eğitimle yabancıların niyetini anlayabilecek kadar yeteneklidir. Doğru eğitimle sakin, iyi huylu ve itaatkar bir köpek haline gelebilir. 

Mizaç:

Bu köpeğin karakteristik özellikleri arasında güçlü, kendinden emin ve hayattan zevk alır olmasıdır. Doğal bir yetenek olarak savaşçıdır ve çok iyi tırmanır. Bu köpek türüne karşı alınan önlemler onu çok tehlikeli gösterse de Amerikan Pitbull Teriyer sahibine oldukça sadıktır ve düşmaca tavırlar takılmaz. Doğru eğitilirse, sahibini koruma içgüdüsü kontrol altına alınır ve başkaları için hiçbir tehdit oluşturmayacak hale gelir.

Sağlık:

Amerikan Pitbull Teriyer’in en çok karşılaştığı hastalık kalça displazisidir. Bunun yanı sıra tiroid bozukluğu ve kalp hastalıkları ile de karşılaşablirler.

Bakım:

Kısa ve düzgün bir tüy yapısına sahip olduğu için bakımı kolaydır. Tel bir fırçayla düzenli olarak fırçalanmalıdır. Çok sık yıkanmaya ihtiyaç göstermezler.

Kullanım:

Tarih, boyunca savunma, muhafız köpek, bekçi ve koruma köpeği olarak iş gören bu tür bir ayı veya bir boğa ile savaşacak güçtedir. Dolayısıyla oldukça fazla dövüştürülmüştür. Mülk bekçisi olarak çok iyi sonuç veren Amerikan Pitbull Teriyer insana eşlik eden köpek olarak da çok değerlidir. Oldukça akıllı ve güçlü bir köpek olduğundan birçok sporda da kullanılabilir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • Yavru American Bully 2,3 Aylık Arıyorum Sitenizdeki A Kısmından American Bully İ Göremedimde

    1 yıl önce

Amerikan Pit Bull Teriyer Sahiplendirme İlanları

Beni çok sevecek bir aile arıyorum. Kimsesizim, bakıma ve sevgiye muhtacım. Beni sahiplenirsen mutlu bir aile olabiliriz, ne dersin? .