Amerikan Tilki Tazısı Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/12 yıl

Köken: Amerika

Ağırlık:  29-34 kg

Boy: 53-64 cm

Kullanım: Av Köpeği

 

Bu köpek, 1650'de Amerika'ya getirilen İngiliz tazılarından türetildi, birkaç yüzyıl sonra Marques de Lafayette tarafından George Washington'a armağan olarak gönderilen bir Fransız tazısıyla çiftleştirildi. Biri Fransız diğeri İngiliz olan bu iki cins birleşerek, Amerian Tilki Tazısı'nı oluşturdular.

Özellikler:

İngiliz kuzenine benzeyen Amerikan Tilki Tazısı, yetiştiricileri tarafından daha hafif, koku alma duyusu daha gelişmiş ve av alanında daha hızlı bir cins olarak yetiştirildi. Tüyleri genellikle beyaz üstüne sırtta siyah ya da kızılımsı kahverengidir. Bu köpeğin göğsü dar, kasları uzundur ve kubbe şeklinde kafası vardır. Bu köpeğin en belirgin özelliklerinden biri ise havlamasıdır. Havlaması o kadar melodiktir ki av sırasında kilometrelerce uzaktan bile seçilebilir.

Mizaç:

Amerikan Tilki Tazısı, koşmaya bayılır, bu nedenle onunla oyunlar oynayacak büyük bir aile için uygun bir köpek olacaktır. Yeterli kadar egzersiz yaptığı sürece küçük evlerde de rahatlıkla yaşayabilir. Bakımı oldukça kolaydır. Özgürlüğüne düşkün bir tür olduğundan wğitimi biraz sabır gerektirebilir. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşabilen uyumlu bir köpektir. Yabancılara karşı da oldukça nazik ve sevecendir.

Sağlık:

Amerikan Tilki Tazısı, genetik sağlık sorunları taşıyan bir türdür. Bunlardan biri platelet hastalığıdır. Bu hastalık küçük darbelerde ve kesiklerde aşırı kanamaya neden olur. Önceden yaptırabileceğiniz kan testleriyle köpeğinizi bu hastalığa karşı korumanız mümkündür. Bunun yanı sıra Amerikan Tilki Tazısı’nın karşılaşabileceği bir diğer önemli sağlık sorunu ise fazla kilo alımıdır.

Bakım:

Kısa tüylü ve sert yapılı kürkü kolay fırçalanır. Orta derecede tüy döken Amerikan Foxhound, sadece ölü tüylerin toplanması amacıyla seyrek olarak fırçalanmaya ihtiyaç duyar. 

Kullanım:

Çok iyi koku alma duyuları olan Amerikan Tilki Tazıları adına yakışır şekilde tilki avlamada kullanılır. Bu köpekler 17. Yüzyıl'da Kızılderilileri arayıp bulmak için de kullanıldılar. Ancak, daha sonraları etkin ve yorulmak bilmez bir vahşi hayvan avcısı haline geldi. Günümüzde ise doğru eğitimle oldukça sevecen evcil bir hayvan haline gelebilirler.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.