Amerikan Tüysüz Teriyer Özellikleri

Yaşam Süresi: 14/16 yıl

Köken: Amerika

Ağırlık: 1,5-12 kg

Boy: 18-45

Kullanım: Bekçi ve Koruma Köpeği

 

1972’de Amerika'dan Lousianalı Willie ve Edwin Scott'un orta büyüklükteki Rat Terrier'inin tamamen tüysüz, dişi bir yavrusu oldu. Daha sonra bu dişi yavru çiftleştirildi ve bir tüysüz dişi daha doğdu. Ama daha sonraki doğumlarında terrier'nin başka tüysüz yavrusu olmadı. Sonunda, dokuz yaşındayken bir erkek, bir dişi tüysüz yavru doğurdu. 

Bu tüysüz yavrular, bu ırkın üremesi ve özelliklerinin sabitleştirilmesi için oluşturulan üreme programının kaynağı oldular. Scott çifti bir genetikçi ve bir veterinerin rehberliğinde çalıştı. Bu grup oluşturdukları yeni ırkın adını Amerikan Tüysüz Terrier koydular. 

Özellikler:

Amerikan Tüysüz Terrieri orta boylardadır. Kaslı bir vücut yapıları vardır. Güçlü omuzları ve bacaklarıyla iyi koşuculardır. Derileri pembe-gir, siyah, sarı ya da kızıl benekli olabilir. İki Tüysüz Terrier'in çiftleştirilmesinden daima tamamen tüysüz yavrular olur. Tüysüz Terrier ile tüylü köpeklerin çiftleştirilmesinden tüylü köpeğin tüysüzlük genleri taşıyıp taşımamasına göre çeşitli sonuçlar olabilir. Tüysüz yavrular doğduklarında tüm vücutları seyrek tüylerle kaplıdır. Yavru kafasından başlayarak bütün tüylerini yavaş yavaş altı haftalık oluncaya dek döker. Altı haftalıktan itibaren vücudunun tamamı ölene dek tüysüz kalacaktır. Ama normal kaşları ve bıyıkları vardır. Bu köpekler için gerekli tek özel bakım onları güneş yanıklarından ve soğuktan korumaktır. Eğer ciltleri kurursa, lanolinsiz bir losyon sürülebilir. Bu tür doğal olarak tüy dökmez ve pirelenmez ancak deri hücreleri yaklaşık 20 günde bir dökülür bu yüzden biraz kepekli gözükebilir. Amerikan Tüysüz Terrierler tüylerinin olmadığını unutup dışarıda sıçrayıp hoplarlar, dolayısıyla ciltlerinde çizikler ve kesikler sıkça görülür. Bu ırk tüye karşı alerjisi olanlar için çok uygundur. 

Mizaç:

Oldukça zeki ve sevimli bir köpektir. Uyanık olmasının yanı sıra çok da meraklıdırlar. Hayat ve sevgi dolu oldukları için yaşlı insanlara gerçek birer dost olurlar. Bulundukları yeri korumayı sevdikleri için iyi bir bekçi köpeği olabilir. Korktukları zaman veya heyecanlandıklarında havlarlar. Yabancı insanlara saldırmazlar. Eğitmesi biraz zaman alsa da sahiplerine bağlıdırlar ve çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Kapalı ortamlarda çok hareketlidirler. Bahçeye ihtiyaç duymadıkları için apartman hayatına çok rahat uyum sağlarlar. Diğer köpeklerden bir farkı da bu köpeklerin ter bezleri olmasıdır. Bu yüzden salya akıtmazlar ve vücut ısıları dengede tutmak için soluk soluğa kalmazlar. 

 

Sağlık:

Tüyleri olmadığı için Amerikan Tüysüz Terrieri genelde cilt problemleri yaşar. Aşırı soğuktan ya da sıcak havalarda güneşten cildini korumak için kıyafet giydirmek gereklidir. Aksi takdirde cildi zarar görebilir.

Bakım:

Bu köpekler için gerekli tek özel bakım onları güneş yanıklarından ve soğuktan korumaktır. Eğer ciltleri kurursa, lanolinsiz bir losyon sürülebilir. Bu tür doğal olarak tüy dökmez ve pirelenmez ancak deri hücreleri yaklaşık 20 günde bir dökülür bu yüzden biraz kepekli gözükebilir. Amerikan Tüysüz Terrierler tüylerinin olmadığını unutup dışarıda sıçrayıp hoplarlar, dolayısıyla ciltlerinde çizikler ve kesikler sıkça görülür. Bu ırk tüye karşı alerjisi olanlar için çok uygundur.

Kullanım:

Bulundukları yeri korumayı sevdikleri için iyi bir bekçi köpeği olabilir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.