Appenzell Dağ Köpeği Özellikleri

Yaşam Süresi: 13/17 yıl

Köken: İsviçre

Ağırlık:

Erkek: 22-25 kg Dişi: 20-23 kg

Boy:

Erkek: 48-58 cm Dişi: 45-55 cm

Kullanım: Çoban Köpeği

 

Bu köpeğin kökeni hakkında iki ayrı teori vardır. Birine göre yerli bir cinstir ve tarihi Bronz çağı'na kadar uzanır. Diğerine göre, Romalılar tarafından İsviçre'ye getirilen Molossus'tan türetilmiştir.

Özellikler:

Appenzel Dağ Köpeği, kaslı fakat iri olmayan bir köpektir. Ağır ve yapılı bir köpektir ve üç farklı kürk rengi vardır; siyah, kahverengi ve beyaz.

Mizaç:

Orta boylu bu köpek oldukça aktif ve hareketlidir.  Alımlı ve hassas bir köpektir, fakat açık arazilerde özgür olmayı sevdiği için ev içi hayata uyum sağlayamayabilir. Sahibine çok bağlanırsa aşırı derecede ilgi bekler. Sakin, cesur ve akıllı bu köpekler diğer köpeklerle ve çocuklarla iyi anlaşır. Ailesine oldukça sağdık olduğundan, asdırgan tavırlar sergilemese de yabancılardan çok hoşlanmaz.

Sağlık:

Appenzel Dağ Köpeği, boyuna ve kilosuna nazaran oldukça sağlıklı bir köpektir. Ciddi bir sağlık problemi yoktur.

Bakım:

Bu köpekler için gerekli tek özel bakım onları güneş yanıklarından ve soğuktan korumaktır. Eğer ciltleri kurursa, lanolinsiz bir losyon sürülebilir. Bu tür doğal olarak tüy dökmez ve pirelenmez ancak deri hücreleri yaklaşık 20 günde bir dökülür bu yüzden biraz kepekli gözükebilir.

Kullanım:

Aktif ve yorulmak bilmeyen bir köpek oluğundan Appenzel Dağ Köpeği, apartman dairesinde yaşamak için pek uygun değildir. Yapmak için yetiştirildiği şeyi; çoban köpekliğini, en iyi şekilde yapar. Dağlarda yorgunluğa ve açlığa dayanabilir ve vadilerden geçerek taşradaki tüccarlara süt ve peynir taşımakta kullanılır. Boş durmayı sevmediğinden çobanlık yapmadığı zamanlarda efendisinin mülkünü korur.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.