Avustralya Çoban Köpeği Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/18 yıl

Köken: Avustralya

Ağırlık:

Erkek: 23-29 kg Dişi: 14-20 kg

Boy:

Erkek: 51-58 cm Dişi: 46-53 cm

Kullanım: Koruma ve Terapi Köpeği

Avustralya çoban Köpeği, İskoçya'dan gelen blue merle Collie ile vahşi Avustralya Dingolarının bir karışımından elde edilmiştir. Avustralya Kelpie, Dalmaçyalı ve Bull Terrier de bu karışıma eklenmiştir. Bu karışımın sonucu ortaya eşine çok az rastlanan, sürüyü sessizce ama gücüyle güden, sığırları zor, kuru ve sıcak iklim koşullarında uzun mesafeler boyunca gütmeye istekli, mükemmel bir çoban köpeği çıkmıştır.  

Özellikler:

Siyahi kızıl, beyaz, kırmızı ve kahve tonlarında kürke sahip olan Avustralya Çoban Köpeği, kolaylıkla eğitilebilir.

Mizaç:

Avustralya Çoban, akıllı, keyifli ve sadıktır. Bunlar son derece enerjik ve yapılacak bir şey verildiğinde en iyi şekilde tamamlamaya çalışırlar. İnsanlarla yoldaşlık bu cins için çok önemlidir. Onlar aktif bir yapıya sahip olduklarından küçük çocuklar için sakınca yaratabilir bu nedenle büyük çocuklarla birlikte yaşayabilir. Aussie, diğer köpeklerle genellikle saldırgan değildir.Yabancılara ve diğer köpeklere hakimiyet kurmayı sever.

Sağlık:

Avustralya Çoban köpeği tımar gerektirir. Sağlam bir fırça ile ara sıra fırçalamak yeterli olacaktır. Yanlız mevsim geçişlerinde tarama ihtiyacı dahada artacaktır. Ayrıca arda sırada yıkanmalıdır. Bu türün kalça çıkığı, sağırlık, katarakt, koroner kalp hastalığı gibi ciddi sağlık sorunları olabilir.

Bakım:

Avustralya Çoban köpeği tımar gerektirir. Sağlam bir fırça ile ara sıra fırçalamak yeterli olacaktır. Yanlız mevsim geçişlerinde tarama ihtiyacı dahada artacaktır. Ayrıca arda sırada yıkanmalıdır.

Kullanım:

Mükemmel bir koruma köpeğidir. Cesur ve güvenilirdir. İtaatkarlıkta ve sürü gütmede çok başarılıdır. Genellikle tek bir kişiyi sahip olarak kabul eder. 

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.