Avustralya Sığır Çobanı Köpeği Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/13 yıl

Köken: Avustralya

Ağırlık: 12-22 kg

Boy:

Erkek: 46-51 cm Dişi: 43-48 cm

Kullanım: Çoban, Bekçi ve Koruma Köpeği

 

Avustralya sığır çobanı köpeği, 19. yy.da Avustralya'nın coğrafî koşullarına uygun olarak üretilmiş bir çoban köpeği ırkı. Sığırların topuklarını ısırarak sürüleri güttüğü için topukçu olarak da bilinir. Bu özellik atalarından olan dingodan miras kalmıştır.

Özellikleri:

Avustralya Çoban Köpeği genel yapı olarak güçlü, istenen görevi ne olursa olsun başarma isteği ve becerisine sahip olan bir iş köpeğidir.  Sağlam yapılı, orta cüssede, dik kulaklı bir köpektir. Genellikle çilli kızıl renkte, kafasında kızıl yamalı veya lekeli mavimsi gri renkte; kafası gri, siyah ya da toprak rengi lekelidir. Gri köpeklerde paça, göğüs, boyun ve yüü de toprak rengi olabilir. Yavrular yüzü beyaz yamalı doğar ve büyüdükçe normal renklerine kavuşurlar.

Mizaç:

Zeki, akıllı ve itaatkardır. Bir iş köpeği olması nedeniyle apartman yaşamına veya bahçede tek başına yetiştirmeye uygun bir ırk değildir. En zeki ırklardan biri olmasına rağmen çok çabuk sıkılır ve ciddi davranış problemleri ortaya çıkabilir. İyi bir bekçi köpeğidir, fakat uzun süre tek başına bırakılmamalıdır. Çok zeki ve aktif olmasından dolayı yapacak bir iş bulamadığında çevreye zarar verme eğilimi yüksektir. Sahibine karşı çok sadık ve bağlı, eğitimi son derece kolaydır. Fakat tek kişiye bağlanma ve tek kişiden emir alma eğilimindedir. Tanımadığı insanlara ve hayvanlara karşı şüpheci yaklaşır. Baskın bir karaktere sahip olduğundan diğer köpeklere karşı agresifleşebilir.

Sağlık:

Avustralya Çoban Köpeği’nin karşılaşabileceği en önemli hastalık sağırlıktır; kalıtsal olan bu hastalığın dışında gözleriyle ilgili retina problemleri yaşayabilir.

Bakım:

Avustralya Çoban köpeği tımar gerektirir. Sağlam bir fırça ile ara sıra fırçalamak yeterli olacaktır. Yanlız mevsim geçişlerinde tarama ihtiyacı dahada artacaktır. Ayrıca arda sırada yıkanmalıdır.

Kullanım:

Bu köpek, Avustralyalı çiftçilere dayanıklı ve çevik bir çoban köpeği ve bekçi köpeği olarak yıllarca yardım etmiştir. çok geniş arazilerde çalışmaya alışkındır ve öteki cinslerden daha uzun mesafeleri katedebilir. Dayanıklı, çalışkan ve iyi bir bekçi köpeği olmasının yanı sıra sadık bir refakatçidir ve çocuklarla da iyi anlaşır. 

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.