Avusturya Kelpie Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/14 yıl

Köken: Avustralya

Ağırlık: 14-20 kg

Boy: 41-51 cm

Kullanım: İş ve Çoban Köpeği

 

Bu çalışkan İngiliz köpekleri, diğer bütün çoban köpekleri gibi, Avustralya'ya 19. yüzyılın ikinci yarısında getirildiler.

Özellikler:

Tilkiye benzeyen Kelpie, sıkı yapılı, aktif ve güçlü bir köpektir. Kürkleri ise siyah, kırmızı, kızıl, sarı ya da mavi siyah olabilir. Kelpie sahipleri ise bu köpeğin görünüşünden çok yeteneklerine göre seçimlerini yaparlar.

Mizaç:

Avustralya çoban köpekleri tek bir sahibe bağlı kalmayı severler ama apartman ya da ev hayatı için fazla iş düşkünüdürler. Kolayca eğitilebilen ve iş yapmaya meraklı bu köpekler Avustralya iş gücünün temel unsurlarından biridir. Sahipleri tarafından yapılan herhangi bir işarete çok uzaktan da olsa anında karşılık vermeye hazırdırlar. Küçüklükten beri çocuklarla yetiştirilirlerse onlarla iyi anlaşırlar. Avustralya çoban köpekleri agresif bir ırk değildir ama gerektiğinde çok korumacı olabilir ve ailesini ve mal varlığını kendini hiçe sayarak korur.

Sağlık:

Birkaç küçük sağlık problemi dışında oldukça sağlıklı olan Kelpie, kriptorşidi, kalça displazisi ve körlüğe neden olabilecek retinal problemlerle karşılaşabilirler.

Bakım:

Bu ırkın bakımı kolaydır. Arada bir taranmak ve fırçalanmak onun için yeterli olacaktır. Banyo ise sadece zorunlu olduğu durumlarda yaptırılmalıdır. Cildin kendine has doğal yağını bozmak köpeğinizin sağlığı için sakıncalı olabilir.

Kullanım:

Sürü gütmede mükemmel olan bu köpek en popüler ve çalışkan olanıdır. Avustralya çoban köpekleri tek bir sahibe bağlı kalmayı severler ama apartman ya da ev hayatı için fazla iş düşkünüdürler. Şov köpeği olarak kullanılan Kelpie’ler de vardır.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.