Basenji Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/14 yıl

Köken: Orta Afrika (Kongo)

Ağırlık:

Erkek: 10-11 kg Dişi: 10 kg

Boy:

Erkek: 41-46 cm Dişi: 38-43 cm

Kullanım: Rehber, Av ve Koruma Köpek

 

Basenji, bilinen en eski köpek ırklarından biridir ve kökeni antik Mısır'dan gelmektedir. 5000 yıl öncesinden kalan Mısır mezarlarında ve duvar resimlerinde Basenji'ye benzeyen köpek resimleri bulunmakla birlikte, aslında ırk piramitlerin kendisinden bile yaşlıdır. İlk kez 1937'te İngiltere'ye başarılı bir şekilde götürülen Basenjiler İngiliz yetiştiriciler tarafından saf olarak yetiştirilmiş ve tüm dünyaya yayılmıştır. 

Özellikler:

Basenji, küçük, elegant görünüşlü ve kısa tüylü bir köpektir. Sivri kulakları, kıvrık kuyruğu ve uzun boynu ile oldukça dinamik görünüme sahip olan Basenji, aktif, güçlü ve atletik bir köpektir. Kürkü üç renklidir. Kızıl ve kahverengi tonlarındaki kürklerinin göğüs ve göbek kısmı genelde beyaz olur.

Basenji’nin en büyük özelliği havlamamasıdır. Duruma göre farklı sesler çıkararak kendini anatmaya çalışsa da havlamayı hiçbir zaman tercih etmez.

Mizaç:

Her zaman oyuna hazır, hızlı, kıvrak ve oyun sırasında yorulmak nedir bilmeyen nazik bir köpektir. Fakat sıkıldığında çevreye zarar verebilir. Ayrıca çiğnemeyi seven bir köpek olduğu için oyalanacağı değişik oyuncaklar olması çevreye zarar verme riskini azaltır. 

Basenji temiz, köpek kokusu olmayan ve çok az tüy döken, allerji problemi olan insanlar için ideal bir ırktır. Çok temiz bir köpektir ve kendini de bir kedi gibi yalayarak temizler Ağaca tırmanması, kuşlara sezdirmeden yavaşça yaklaşma huyu ve ağışlı havaları hiç sevmemesiyle de kedilere benzer.

Sağlık:

Bu türün karşı karşıya kalabileceği en ciddi hastalık böbrekte problem yaratan Fanconi Sendromudur. Hastalığın semptomları ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmelidir. Aksi taktirde retinal problemler hatta görlük gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Bakım:

Çok az tüy döken bir ırk olması ve bir kedi gibi kendini yalayarak temizleme davranışı nedeniyle az bakım gerektirir. Haftada bir kez fırçalayarak ölü tüylerden arındırılması sağlıklı ve parlak bir tüy yapısı için yeterli olur.  

Kullanım:

Eskiden Afrika'da ormanlarda insanlara rehberlik yapan, vahşi hayvanları uzaktan bildiren Basenji, aynı zamanda aktif bir av köpeği olarak görev yapmıştır. 

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.