Basset Av Köpeği Özellikleri

Yaşam Süresi: 8/10 yıl

Köken: Fransa

Ağırlık: 18-27 kg

Boy: 33-38 cm

Kullanım: Av Köpeği

 

Bazı kaynaklarda Basset Hound köpeklerinin diğer Fransız av tazılarının genetik olarak cüce olan yavrularından türediği belirtilse de, bu ırkın Bloodhound köpeklerinden türeyen oldukça eski bir ırk olduğu bilinmektedir. Araştırmalara göre, Basset Houndların ilk ünü 1863'te Paris Köpek Şov'unda ortaya çıkmıştır. Bu şov sonrasında Basset ayrı bir ırk olarak tanınmıştır.

Özellikler:

Basset kısa boylu ve uzun bir köpektir. Kafası büyüktür, yuvarlakça bir kafatası ve belirgin bir tepesi vardır. Burnunun ve ağzının bulunduğu düzlem kafatasının üstüne paraleldir. Derisi üstünde bol durur ve kafasında katmanlaşır. Kadife gibi yumuşak kulakları çok uzundur ve burnunun üstüyle aynı hizaya iner.  Basset'nin belirgin bir deri sarkması vardır. Kürkü kısa ve sert tüylüdür, parlaktır. Rengi genelde beyaz üzerine kestane rengi ya da kum rengidir.

Mizaç:

Basset Hound tatlı, nazik, sadık, barışçıl ve iyi huyludur. Aile hayatına iyi uyum sağlar. Yumuşak huyludur ama çekingen değildir; sahibine karşı çok sevecendir, çocuklarla da iyi anlaşır. Genellikle ısırmaz ama biraz inatçı olabilir. Gür, müzikal bir havlaması vardır. Ev hayatına alışmaları biraz güçtür ama sakin, sabırlı bir eğitimle ve olumlu motivasyonla terbiye edilebilir. Düzgün eğitildiği takdirde itaatkar olur, ama avcı kökeni nedeniyle ilginç bir koku aldığında ona odaklanır ve dikkatini çekmek zor olabilir.

Sağlık:

Beden yapısı orantısız olduğundan aşırı beslenme sonucunda kilo alırsa sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Basset Hound'larda fazla kilo omurgalarına ve bacaklarına çok yük getirir. Kısa bacaklı ve uzun, ağır bir gövdesi olduğu için topallık ve felç gibi sorunlarla karşılaşabilir. Düşük göz kapakları nedeniyle göz problemleri de bu cinsin karşılaşabileceği problemlerdendir.

Bakım:

Düz, kısa kıllı kürkünün bakımı kolaydır. Sıkı ve sert kıllı bir fırçayla taranıp fırçalanmalıdır. Bu ırk devamlı olarak tüy döker.

Kullanım:

Tilki, yaban tavşanı, keseli sıçan ve sülün avlamakta kullanılır. Mükemmel bir koku alma duyusu vardır. Mükemmel duyma yeteneği vardır ama refleksleri biraz yavaştır. Yavaş adımları yürüyen avcılar için uygundur ve avları korkutup kaçırmaz. 

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.