Beagle Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/15 yıl

Köken: İngiltere

Ağırlık:

Erkek: 10-11 kg Dişi: 9-10 kg

Boy: 33-41 cm

Kullanım: Av, Narkotik Köpeği

Kökeninin Antik Yunan’a kadar dayandığı düşünülen Beagle,  Harrier ile Eski İngiliz Tazısı'nın çiftleştirilmesiyle geliştirildi. Elizabeth Beagle’i denilen minyatür bir türü de olan Beagle çok iyi koku alan bir av köpeğidir.

Özellikler:

Dayanıklı, sağlam bünyeli, köşeli hatları olan bu ufak tazı, bakımı kolay, kaygan ve kısa tüylü bir kürke sahiptir. Tüyleri üç renkli olur: kızıl ve beyaz, turuncu ve beyaz, sarı ve beyaz.  Ayakları yuvarlak ve güçlüdür. Siyah burnunda koku almak için iri burun delikleri vardır. Uzun, geniş kulakları sarkıktır. 

Mizaç:

Beagle herkesi seven, nazik, tatlı, hayat dolu ve meraklı bir köpektir. Mutlulukla kuyruk sallar, sosyaldir, cesurdur ve akıllıdır. Sakin ve sevecendir. Çocuklarla mükemmel anlaşır, genelde diğer köpeklerle de arası iyidir, ama kedi gibi diğer hayvanlarla ve ev hayvanlarıyla küçüklükten beri sosyalleşmemişlerse yalnız bırakılmamalıdır. Beaglelar ne istediklerini bilirler. Kararlıdırlar, gözlemcidirler ve sakin, sıkı bir şekilde terbiye edilmelidirler. Bu cins yalnız bırakılmayı sevmez. Eğer uzun süre evde olmayacaksanız, iki tane almanız tavsiye edilir. Genellikle Beagle yüksek sesle ulur. Beagle'lar kendi burunlarının dikine gitmeye eğilimlidirler.

Enerjik bu köpeğe mutlaka oynayabileceği bir alan bulunmalı ve düzenli günlük yürüyüşler yaptırılmalıdır. Beagle’ı tasmasız dolaştırmak ise doğru olmayacaktır. Çok heyecanlı ve aktif köpekler oldukları için  başka hayvanların peşinden gidebilirler.

Sağlık:

Beagle’lar epilepsiye yatkın olurlar. Fakat bub hastalık ilaç tedavisiyle kolayca kontrol altına alınabilir. Bunun dışında Hipotiroidizm ve cücelik gibi sorunlarla da karşılaşabilirsiniz. Kısa boylu olmalarından kaynaklanan diz ve eklem problemleri de Beagle’ların karşılaşabilecekleri sorunlardandır.

Bakım:

Beagle’ların kısa tüyleri onların bakımını kolaylaştırır. Gerekli olduğunda hafif bir şampuanla yıkanmalı ve fırçalanmalıdırlar. Beagle’ın kulakları enfeksiyonu engellemek için düzenli olarak kontrol edilmelidir. Tırnakların bakımı da ihmal edilmemelidir.

Kullanım:

Yaban tavşanı, sülün ve bıldırcın avında uzmandır. Ayrıca balık avında da kullanılır. Kuvvetli koku alma yetenekleri sayesinde narkotik arama köpeği olarak da oldukça başarılıdır.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.