Beauceron Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/13 yıl

Köken: Fransa

Ağırlık:

Erkek: 29-36 kg Dişi: 27-34 kg

Boy:

Erkek: 64-71 cm Dişi: 64-69 cm

Kullanım: Bekçi, İş ve Çoban Köpeği

 

Kökeni 1869'a kadar uzanır. İsmini o yıl almış ve standartları da aynı yıl içinde belirlenmiştir. Kırsal hayata uyum sağlayabilen bir çoban köpeğidir. 

Özellikler:

Beauceron, iri atletik yapılı iş köpeğidir. İri, kaslı yapısına karşın hantal değildir. Uzun bir burun yapısı vardır. Uzun, güçlü bir görüntüye sahip başı gövde ile orantılıdır. Kulaklar baş üzerine yerleşmiştir. Kesilerek dik bir görüntü sağlanabileceği gibi kesilmeden doğal olarak da bırakılabilir. Doğal kulak yapısı yanağa doğru kıvrık ve çok uzun değildir. Kürkü tek katlı, kısa ve yoğundur. Yumuşak ve ipeksi yapıdaki kürkü, siyah - kahverengi, siyah, kahverengi,  gri (alaca) olarak iki renk kombinasyonunda görülebilir.

Mizaç:

Beauceron, zeki, nazik, korkusuz, kendine güvenen ve sadık bir ırktır. Cesur ama bir o kadarda ihtiyatlıdır. Yabancılarla arası iyi değildir. Yabancılara karşı tetikte ve dikkatlidir. Çocuklarla çok iyi anlaşır. Ailesine karşı sevgi doludur ve çok iyi koruyuculuk yapar. Sahibine çok bağlıdır. Çok eğlenceli, oyuncu, aktif ve çalışkan bir köpektir. Çalışmaya çok istekli olan Beauceron'un bir köşede oturmasını bekleyemezsiniz. Ev içerisinde bir gölge gibi sahibini takip eder ve hareketlidir. Komutları öğrenebilir, doğasından gelen iz sürme, koruma, çeviklik ve itaat gibi özellikleri ile ailesi için iyi bir bekçidir. Efendisinin sağlıklı olması gerekir, çünkü uzun yürüyüşlere ve koşuya ihtiyacı vardır. Bahçesi olan evler için daha uygundur.

Sağlık:

Genelde sağlıklı bir köpek olan Beauceron’da, ağır köpeklerde en sık karşılaşılan kalça displazisi görülebilir.

Bakım:

Kısa ve tek katlı tüylerin tıraş ihtiyacı yoktur. Ortalama bakıma ihtiyacı olan tüyleri bir miktar dökülür. Haftada 1 ya da 2 kez fırçalanarak ölü tüylerin alınması yeterlidir. Özellikle tüy döküm zamanlarında fırçalamaya özen gösterilmelidir. Aksi halde kanepe, halı, giysi ve ev içerisinde tüylerini bulabilirsiniz.

Kullanım:

Doğasından gelen iz sürme, koruma, çeviklik ve itaat gibi özellikleri ile ailesi için iyi bir bekçidir. Aynı zamanda çoban köpeği olarak da kullanılmış olan Beauceron, Kuzey Fransa’da kurtlardan korunmak için de kullanılmıştır. Günümüzde ise köpek polisi olarak da iş görür.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.