Bedlington Teriyer Özellikleri

Yaşam Süresi: 13 yıl

Köken: İngiltere

Ağırlık: 7-10 kg

Boy:

Erkek: 41-44 cm Dişi: 38-42 cm

Kullanım: Şov ve Spor Köpeği

 

İngiltere’nin Kuzey Doğusundaki Bedlington kasabasından çıkmış olan bu küçük köpek türü köpek savaşlarında ve yarışlarında kullanılmış.

Özellikler:

Kuzuya benzeyen sıra dışı görünüşüyle yakışıklı bir köpek olmaktan çok tatlı bir köpek olan Bedlington Teriyer, mavimsi beyaz, kahverengi ve kırçıllı bir kürke sahiptir. Kafasının üzerinde yoğunlaşan kürkü ona ibiği varmış gibi bir görünüm kazandırır.

Mizaç:

Tıpkı diğer teriyerlerde olduğu gibi Bedlington da akıllı, heyecanlı ve oldukça hareketlidir. Oyun oynamaya ve ilgi odağı olmaya bayılan bu köpekler aileler için çok uygundur. Yabancılarla araları iyi olsa da sahibine olan bağlılıkları sayesinde onlar için tehlikeli olanı seçebilirler. Bu özellikleri sayesinde Bedlington koruma köpeği olarak da eğitilebilir. Eğer birlikte büyümedilerse, Bedlington’lar diğer köpeklerle iyi anlaşamaz. Tüm sevginin kendi üstünde olmasından hoşlanan bu köpekler oyun saatini başka bir köpekle paylaşmak istemezler.

Sağlık:

Bedlington’ların karşılaşabilecekleri ve genellikle de ölümlerine sebebiyet veren hastalıklar; karaciğer hastalıkları ve ürolojik problemlerdir. Bunun dışında katarak ve retinal hastalıklar gibi sorunlarla karşılaşabilirler.

Bakım:

Çok az tüy döker ve yaklaşık altı haftada bir özel şekilde kesilmelidir. Düzenli olarak fırçalanmalı ve kulakları temizlenmelidir. Sık sık yıkamak diğer ırklarda olduğu gibi cildinin çabuk kurumasına sebep olmaz ama yine de fazla sık yıkanırsa tüyleri güçsüzleşir. Bu nedenle bu ırk alerjisi olanlar için uygundur.

Kullanım:

Bedlington çok iyi bir yüzücüdür ve oldukça hareketli bir köpektir. Bu nedenle, çeşitli köpek sporlarında ve yarışlarda kendine yer bulur. Ayrıca, eşsiz görünüşü sayesinde köpek şovlarında da sıklıkla rastlanan bir köpektir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.