Belçika Laekenois Çoban Köpeği Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/14 yıl

Köken: Belçika

Ağırlık: 24-29 kg

Boy:

Erkek: 61-66 cm Dişi: 56-61 cm

Kullanım: Çoban ve Bekçi Köpeği

 

Leakenois dört Belçika çoban köpeği ırkından en nadir görülenidir. Günümüzde dört ırk içinde popülaritesi en az olmasına rağmen, geçmişte Leakenois iyi bir bekçi ve çoban köpeği olarak yaygın kullanılmakta.

Özellikler:

Vücut yapısı sağlam ve orantılıdır. Irkın tarifinde çoğu kez kare tanımlaması yapılır. Uzunluğu ile yüksekliği hemen hemen eşit olan Belgian Laekenois, kaslı, yapılı, kıvrak, çevik ve soylu bir görünüme sahiptir. Güçlü ve kaslı olmasına rağmen ağır bir köpek görüntüsü yoktur. Kürk rengi kahverengi veya kızıl üzerine siyah örtülü olabilir. Tüyler kıvırcık ve kaba yapılıdır.  

Mizaç:

Dört Belçika çoban köpeği ırkından en farklı olan ve nadir görülen Belgian Laekenois, çok zeki ve itaatkâr bir köpektir. Güçlü bir koruyuculuk ve bekçilik içgüdülerine sahip, ciddi ve dikkatli bir köpektir. Bazıları çok utangaç ve hassas olabilir. Eğitim sırasında sert ve sabırsız olunduğu takdirde uyum problemleri yaşanabilir. Koruyuculuk içgüdüleri doğuştan güçlü olduğu için yavruyken yabancılara alıştırılmaları ve sosyalleştirilmeleri son derece önemlidir.  Çocuklarla erken dönemde bir araya getirilirse iyi anlaşır. 

Sağlık:

Bu güçlü türün ciddi bir sağlık problemi yoktur. Fakat, cilt alerjileri, gözle ilgili problemler ya da kalça displazisi ile karşılaşılabilir.

Bakım:

Laekenois'in sert ve kıvırcık tüyleri kürkün kalitesine göre ortalama senede iki kez tıraş edilmelidir. Fazla ve ölü tüyler uzaklaştırılmalıdır. Uzun süre bakım gerektirmemesi açısından tüylerin çok kısa tıraş edilmesi yolundaki tavsiyelerden kaçınılmalıdır. Tüyler hafif bir traşla çok az oranda kısaltıldıktan sonra kalın dişli tarakla fırçalanmalıdır. Kürkün açık kahverengi kısımları genellikle kuru, kaba ve hafif keçeleşmiş bir yapıdadır. Bu kısımlar kaba görünümlü, fakat kıvırcık olmamalıdır. Çok gerekli olmadıkça banyo yapılmaması, kürkün su geçirmez özelliğinin korunması açısından önem taşır. Bu ırk hemen hemen hiç tüy dökmez. 

Kullanım:

İtaatkârlığı sayesinde hem iş hem de şov köpeği olarak kolaylıkla eğitilebilse de Leakenois özünde çoban ve bekçi köpeğidir. Çok iyi polis köpeği ve koruma köpeği olur. 2. Dünya Savaşı sırasında mesaj köpeği olarak da kullanılmıştır.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.

    Belçika Laekenois Çoban Köpeği Sahiplendirme İlanları

    Beni çok sevecek bir aile arıyorum. Kimsesizim, bakıma ve sevgiye muhtacım. Beni sahiplenirsen mutlu bir aile olabiliriz, ne dersin? .