Bernese Dağ Köpeği Özellikleri

Yaşam Süresi: 9/7 yıl

Köken: İsviçre

Ağırlık:

Erkek: 41-54 kg Dişi: 32-45 kg

Boy:

Erkek: 64-71 cm Dişi: 58-66 cm

Kullanım: Dağ Köpeği

 

İsviçre'ye antik dönemde Romalı askerler tarafından geliştirilmiştir. Eski Romalılar Bernese dağ köpeklerini savaş köpekleri olarak kullanmışlar ve demir yakalar takarak onları savaşa sürmüşlerdi. Bu cins özellikle İsviçre'nin dağlık bölgelerinde mükemmel sürü köpekleri haline geldiler. 

Özellikler:

Bernese Dağ Köpeği simetrik pas rengi ve beyaz lekeleri ve soğuk havaya dayanıklı çift katlı siyah kürkü ile güçlü ve iri bir köpektir. Köpeğin göğsünde, başında ve patilerinde beyaz; iki gözün hemen üzerinde, yanaklarda, göğsün iki yanında, kuyruk altında ve bacaklarda pas rengi tüyler vardır.  Siyah, beyaz ya da kahve tonunda olabilen kürkünün orjinal rengi siyahtır. Düz ya da hafif dalgalı kürkü orta derecede uzundur.

Mizaç:

Güçlü ve kaslıdır. Enerjik, dikkatli ve acelecidir. Isırmaz. Sahibine duygusal olarak bağlanır ve yabancılara karşı kuşkucudur. Bu nazik ve neşeli köpekler çocuklara bayılırlar. Çok zeki, eğitimi kolay ve doğal bekçi köpekleridir; ancak belirgin bir saldırganlıkları yoktur. Çok sadıktırlar, fakat 18 aylık olduktan sonra yeni bir aileye alışmakta zorluk çekebilirler. Kendilerine güvenen, dikkatli ve iyi huylu köpeklerdir. Yabancılara yaklaşımları oldukça iyidir ve diğer hayvanlar ve köpeklerle de genellikle iyi geçinirler. Olgunlaşmaları zaman aldığından uzun süre enerjik yavruluk dönemlerini sürdürürler. İsviçre Dağ Köpeklerinin insanlarla olmaya gereksinimleri olduğundan arka bahçede uzun süre yanlız bırakılmamalıdır. Tüm köpeklerde olduğu gibi İsviçre Dağ Köpekleri yavruyken dikkatli sosyalleştirilmelidir. Apartman yaşamı için tavsiye edilmez.

Sağlık:

Bernese kanser, göz ve göz kapağı ile ilgili problemler, kalça ve dirsek displazi gibi hastalıklara meyillidir.

Bakım:

Özellikle tüy dökme mevsiminde uzun sık kürküne dikkat ederek günlük ya da haftalık bakım önemlidir. Gerekiyorsa banyo ya da kuru şampuanlama yapılabilir. Bu ırk mevsimsel olarak bol tüy döker.

Kullanım:

En soğuk havalara karşı dirençlidir ve bir ahırı ya da evi mükemmel biçimde korur. Eğitime yatkın olduğu için polis köpeği olarak da kullanılmıştır. 

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.