Bichon Frise Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/15 yıl

Köken: Fransa

Ağırlık: 3-5 kg

Boy: 25-30 cm

Kullanım: Gösteri ve Kucak Köpeği

 

Bichon Frise ilk defa Barbet Su Spaniel'i ve Poodle melezi olarak 14. yüzyılda görüldü. Bichon, İspanyol tüccarlar tarafından Fransaya getirildi ve 16. yüzyılda Fransız sarayının maskotuna dönüştü. Irkın tam adı olan bichon à poil frisé, Fransızcada kıvırcık tüylü kucak köpeği anlamına gelir.

Özeliikler:

Bichon Frise, 7-10 cm uzunluğundaki yumuşak ve ipeksi alt kürk ve çok sıkı olmayan kıvırcık dış kürkü ile çifte kürke sahip sevimli tüy yumağı bir köpektir. Genellikle tamamen beyazdır; fakat gri yada kayısı rengi tüyler de kabul edilir.

Mizaç:

Cesur, canlı, vakur, zeki, duygulu ve iyi huyludur. Güçlü bir mizacı vardır. Bichon, insanla olmaya bayılan en sevimli küçük köpek ırklarından birisidir. Bağımsız bir ruhu vardır. Doğal olarak sosyal köpeklerdir ve ailenin bir parçası oldukları zaman gerçekten mutlu olurlar. Ayrıca diğer ev hayvanları ve köpeklerin de bulunduğu çocuklu ailelerde de mutlu olabilirler. Bichon Frise yeterli egzersiz sağlandığı sürece mutlu bir şekilde apartmanda yaşayabilir. Evde çok hareketli olmadıklarından bahçesiz bir evde de mutlu olabilirler.

Sağlık:

Bichon Frise’nın  ciddi sağlık problemleri yoktur. Ölüm sebebi ise genelde yaşlılık olsa da kanser ve hematolojik sorunlar da bu köpeklerin hastalanmalarının nedenlerindendir.

Bakım:

Bu ırk sık sık taranmalı ve ayda bir yıkanmalıdır. Yaklaşık her 4 haftada bir de profesyonel traş gereklidir. Göz ve kulak çevresi küt uçlu bir makasla kırpılmalı ve göz çevresi lekelenmeye karşı düzenli olarak temizlenmelidir. Bichon nerdeyse hiç tüy dökmez. Bu nedenle allerjik kişiler için uygun bir ırktır.

Kullanım:

Bichon Frise, 1980'lerin en popüler kucak köpeklerinden biridir. 16. yüzyılda popüler bir gösteri köpeğiydi. Bugün Bichon Frise temel olarak bir eşlik ve yarışma köpeğidir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.