Bichon Havanese Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/15 yıl

Köken: Küba

Ağırlık:

Erkek: 4-6 kg Dişi: 3-5 kg

Boy:

Erkek: 22-28 cm Dişi: 19-25 cm

Kullanım: Gösteri ve Kucak Köpeği

 

Araştırmalar Havanalı'nın geçmişini 1500'lerin ortalarına kadar sürebilmektedir. Fransız, Küba ve Rusya devrimlerinin ardından Havanalı neredeyse yok olmak üzereydi. Bugün Küba'da da nadir bir ırk olmasına rağmen 1900'larda bir krizle yüz yüze kalmış ancak dikkatli üreticilerle eski popülaritesine yine ulaşmıştır. Bazı kaynaklar Havanalı'nın Bichon ailesinin bir üyesi olduğunu söylemektedir. Kucak köpegi olan bu ırk 18. ve 19. yüzyilda Küba aristokratlarının vazgeçemediği köpekler arasındaydı.

Özellikleri:

Bacak kasları kuvvetli, kolayca hareket edebilen, kara gözleri ve uzun kuyruğu ipeksi tüylerle kaplı hareketli ve oyuncudur. Sık tüyleri dalgalıdan kıvırcığa değişim gösterir. Alt kürksüz uzun tüyleri vardır. Havanese, siyah rengi bazı ülkelerde kabul görmese de her renk olabilir. Bu mutlu küçük köpeğin yaylanan bir yürüyüşü vardır. Küçük olmasına rağmen sağlam bir yapıya sahiptir.

Mizaç:

Zeki, sosyal, çocuklarla, insanlarla, diğer hayvanlarla çok iyi anlaşabilen, kolay eğitilebilir bir ırktır. Meraklı olup etrafı seyretmeye bayılırlar. Sevgi dolu ve zeki bir oyuncudur. Bu neşeli köpekler oldukça sosyaldir ve insanlar dahil diğer hayvanlarla da iyi anlaşır. İtaat eğitimini kolay alır. Meraklı bakışlarla yüksek bir yere çıkıp etrafı izlemekten keyif alır. Sahibinin ses tonuna karşı hassastır. Havanese kolay öğrenir. Ayrıca,  iyi bir apartman köpeğidir. Ev içinde oldukça aktiftir ve bahçesiz bir evde de yaşayabilir.

Sağlık:

Havanese, karaciğer ve kalp rahatsızlığı, katarakt ve retina displazi gibi problmelerle karşılaşabilir. Ayrıca, Havanese’in gözlerinde akıntı olabilir, özellikle beyaz kürkte çok belirgin olan bu lekeler düzenli olarak temizlenmelidir.

Bakım:

Bakımı kolaylaştırmak için tüyler daha kısa kesilebilir. Tüyler uzun tutulacaksa haftada en az iki kez çok iyi fırçalanmalıdır. Parmak ve kulak içlerindeki fazla tüyler düzenli olarak küt uçlu bir makasla alınmalıdır. Alerjik bünyeliler için bu ırk uygun bir seçim olabilir.

Kullanım:

Kucak köpegi olan bu ırk 18. ve 19. yüzyilda Küba aristokratlarının vazgeçemediği köpekler arasında olmuştur. Kolay öğrendiği ve öğrendiklerini göstermekten keyif aldığından sirk köpeği olarak oldukça popülerdir. 

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.