Bloodhound Özellikleri

Yaşam Süresi: 7/10 yıl

Köken: Belçika, İngiltere, İskoçya

Ağırlık:

Erkek: 41-50 kg Dişi: 36-45 kg

Boy:

Erkek: 64-69 cm Dişi: 58-64 cm

Kullanım: Av Köpeği

 

Bu ırk en az bin yıllıktır. Belçika'daki St. Hubert keşişlerince mükemmelleştirilmiş, daha sonra Normanlarca İngiltere'ye oradan da Amerika'ya götürülmüştür. Ayrıca Flemish Tazısı olarak da bilinir. Dünya çapında Amerikan Coonhound, İsveç Jura Tazıları, Brezilya Fila Brasileiro, Bavyera Dağ Tazısı ve pek çok benzer köpek ırkı kökenini bu ırktan alır.

Özellikler:

Bloodhound, uzun yüzü, sarkık kulakları ve kırışık derisi ile güçlü bir tazıdır. Yüzündeki sarkık deri Bloodhound'a mağrur, ama hüzünlü bir ifade verir. Yüzündeki kırışıklıkların koku partiküllerini burna kanalize ettiği söylenir. Kısa tüyleri temiz ve bakımlı tutmak için tüm gereken haftalık fırçalamalardır. Kulakların içi sık sık kontrol edilip temizlenmelidir. Bloodhound'ların bazı insanlara hoş gelmeyen belirgin bir köpek kokusu vardır. Kürk rengi her tonda olabilir, fakat çoğunlukla kahverengi tonlarındadır.

Mizaç:

Bloodhound kibar, sabırlı, asil ve sevgi dolu bir köpektir. çocuklarla arası mükemmeldir. Tamamen iyi huylu bir arkadaştır.  Gençken oldukça enerjik ve bağımsızdır. Disiplinli ancak yumuşak bir eğitim gerekir. Bazı Bloodhound'lar çekingendir. Bu nedenle erken yaşta sosyalleştirme çok önemlidir. Nadiren saldırganlaşır. Bazen aynı cinsiyetteki köpeklerle kavga etme eğiliminde olsalar da insanları çok severler.

Sağlık:

Diğer safkanlardan farklı olarak Bloodhound’lar gastrointestinal rahatsızlıklarla karşılaşabilirler. Ayrıca, deri, kulak ve göz problemleri de olabilir. Bloodhound koşmaya bayılır ve bol egzersize gereksinimi vardır. Ancak ilginç bir koku yakalarsa sizi dinlemesini sağlamakta güçlük çekebilirsiniz. Bloodhound yeterince egzersiz imkanı sağlandığında apartman dairesinde de yaşayabilir. Orta büyüklükte bir bahçe gereksinimlerini karşılayacaktır. 

Bakım:

Kısa tüyleri temiz ve bakımlı tutmak için tüm gereken haftalık fırçalamalardır. Kulakların içi sık sık kontrol edilip temizlenmelidir. Bloodhound'ların bazı insanlara hoş gelmeyen belirgin bir köpek kokusu vardır.

Kullanım:

Bloodhound dünya çapında ünlü bir iz sürme köpeğidir. Bloodhound'un bulduğu izler mahkemelerde delil olarak bile kabul edilmektedir. Bloodhound avı öldürmektense onu bulmayı amaçlar. Av hayvanları, kayıp kişiler, suçlular ve kaçak kölelerin izlerinin sürülmesinde kullanılmışlardır. Bu gün bu ırk hem iz sürücü hem de eşlik eden bir köpek olarak kullanılmaktadır. Yumuşak huylu olsa da itaat eğitiminde pek başarılı değildir. Kayıp çocukları ve gömülü madenleri bulma konusunda çok başarılıdır.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.