Border Collie Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/14 yıl

Köken: Büyük Britanya

Ağırlık: 14-20 kg

Boy:

Erkek: 51-58 cm Dişi: 46-53 cm

Kullanım: Çoban Köpeği

 

Border Collie, İngiltere/İskoçya sınırındaki Northumberland 'da üretildi. Irk, biraz spaniel kanı ile eski İngiliz sürü gütme köpeklerinden gelmektedir. En zeki ırklardan biri kabul edilen border collie yetenek yarışmalarında da çok başarılıdır.

Özellikler:

Border Collie, kalın ve sık kürkü ile orta boyda bir köpektir. Siyah, beyaz ve kahve tonlarında olan kürkü düzenli olarak fırçalanmalıdır.  Vücudu omuz yüksekliğine oranla biraz daha uzundur. Kafatası belirgin alın çıkıntısı ile orta derecede geniştir. Ağız kısmı siyah buruna doğru incelir. Kulaklar genellikle yarı diktir. Oval gözleri merle (gri-beyaz siyah benekli) renginde olanlar hariç genellikle koyu renklidir. Dişler makas ısırışı ile kapanır. Kuyruk topuğa kadar uzanır.

Mizaç:

Border Collie oldukça zeki ve eğitime cevap veren bir köpektir. Border Collie yüksek enerji düzeyine sahiptir. Yeterli egzersiz ve çalışma imkânı sağlandığında diğer hayvanlar, köpekler ve çocuklarla iyi geçinir. Çekingenliğini engellemek için yavru iken çok iyi sosyalleştirilmesi gerekir. Tamamen mutlu olabilmesi için yoğun bir eğitim programı, bol ilgi ve gerçek bir göreve ihtiyacı vardır. Bu köpek hiç bir şey yapmadan gün boyu oturamayacak kadar zekidir. Yeterli egzersiz imkânı sağlanmadığında kendine yapacak başka bir iş bulacaktır ve bu da sizin aklınızdan geçen iş olmayabilir. Sıkıldıklarında eşyalara zarar verirler. Köpeği ile geçirecek bol vakti olan tecrübeli bir sahiple daha mutlu olacaktır. 

Sağlık:

Kalça displazi, Collie göz anomalisi ve epilepsi bu cins için endişe verici birincil genetik hastalıklar olarak kabul edilir.

Bakım:

Border düzenli fırçalanması gereken bir köpektir. Gerektiğinde yıkanmalı ya da kuru şampuan uygulanmalıdır. Kulaklarının içi ve tüyleri kenelere karşı sık sık kontrol edilmelidir. Irk orta derecede tüy döker.

Kullanım:

Köpeklerle ilgili yarışmalara katılacak biri için Border Collie biçilmiş kaftandır. Koyun güden çiftçiler için de mükemmel bir çoban köpeğidir. Bu ırk gece ve gündüz size hizmet etmek için yaşar.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.