Boxer Özellikleri

Yaşam Süresi: 9/10 yıl

Köken: Almanya

Ağırlık:

Erkek: 30-32 kg Dişi: 25-27 kg

Boy:

Erkek: 57-63 cm Dişi: 63-60 cm

Kullanım: Dövüş, Bekçi, Koruma ve Polis Köpeği

  

İlk olarak 19. yüzyılda Almanya'da üretilen boksör ırkı, buldog ve mastif kırmasıdır. 1950'lerin ortasında beğenilen ırklar arasına girmişse de günümüzde eskisi kadar yaygın değildi.  Alman orijinine rağmen Boxer ismi köpeğin yumruklamayı andıran dövüş stiline istinaden İngilizlerce verilmiştir. İlk Boxerlar sert yaratılışlı olsa da ırk bugün oldukça kibar ve duyarlı bir aile köpeğidir.

Özellikler:

Boxer'ın vücudu kompakt ve güçlüdür. Parlak ve sıkı kürkü beyaz lekelerle birlikte kahverengi, çizgili ve kızılın çeşitli tonları olabilir. Çoğu Boxer üreticisi beyaz yavrulardan hoşlanmaz. Bazı köpek kulüpleri beyaz Boxer'ları kayıt etmez ve bu rengi yarışmalarda diskalifiye nedeni sayar. Kuyruk genellikle kesiktir ve kulak kesimi isteğe bağlı olarak yapılır. 

Mizaç:

Boxer mutlu, canlı, oyuncu, meraklı ve enerjik bir ırktır. İtaat yarışmaları için uygun bir köpektir. Sürekli aktif olmasının yanı sıra ailesiyle yakın ilişki kurar. Sadık ve sevgi dolu Boxer çocuklarla iyi anlaşmasıyla tanınır. İyi sosyalleştirilmiş bir Boxer ayrıca kendi türü ve diğer ev hayvanları ile de iyi anlaşabilir. Boxer'ın doğası sizi ve ailenizi korumaktır. Her zaman çalışmaya ya da oynamaya hazırdırlar. Boxer'ın bol bol insanlarla olmaya ihtiyacı vardır. Oldukça enerjiktirler ve yaşlandıklarında bile atletik yapılarını korurlar.

Sağlık:

Boxer uzun ömürlü bir köpek değildir. Genellikle 10 yaşına kadar yaşayamaz. Romatizmaya yakalanabilir. Bu nedenle yağmurlu havalarda yürüyüşe çıkarılmamalıdır. Dişleri sık sık veteriner bakımı gerektirir. Bu türün yatkın olduğu hastalıklar ise kanser, kalp rahatsızlıkları, çeşitli alerjiler, epilepsi ve kalça displazidır.

Bakım:

Boxer'ın kısa tüylerinin bakımı kolaydır. Haftalık fırçalama yeterlidir. Derinin doğal yağını aldığından gerekmedikçe yıkanmamalıdır. Boxerlar temizdirler ve kendilerini kedi gibi temizleyebilirler. Mevsim dönümlerinde orta derecede tüy dökerler.

Kullanım:

Bütün buldoglar gibi, modern boksörün ataları, köpek ve boğa döğüşleri için yetiştirilirlerdi. 19. yüzyılda bu sporlar yasadışı sayılınca boksörler Almanya'da polis köpeği olarak yetiştirilmeye başlanmıştır. Ayrıca, bekçi köpeği, muhafız ve körler için rehber olarak kullanılır. Kolay öğrendikleri için sirk köpekliği geçmişleri dahi vardır. 

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.