Briard Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/12 yıl

Köken: Fransa

Ağırlık: 35 kg

Boy:

Erkek: 62-68 cm Dişi: 56-64 cm

Kullanım: Bekçi ve Çoban Köpeği

 

Briard yüzyıllardır tanınan bir ırktır. Fransız aristokrasisinin vazgeçilmesi olan bu köpek Charlemagne, Napoleon, Thomas Jefferson ve Lafayette tarafından beslenmiştir. Beauceron ve Barbet ile çaprazlanıp görünümünün göze daha hoş gelmesinin sağlanmasından sonra popülerliği artmıştır. Briard ismi ya Montdidier'li Aubry, ilk Briard'a sahip olduğu düşünülen adamdır ve türün isminin burdan geldiği söylenilir. Bir diğer söylence de ismini Fransa'nın Brie bölgesinden almış olduğudur.

Özellikler:

Briard, sık ve uzun hafif dalgalı çifte kürkle iri ve güçlü bir sürü gütme köpeğidir. Briard genellikle siyah, gri ya da tütün rengidir. Tütün rengi yavrular açık renge sonra da zengin erişkin kürk rengine döner. Erişkin kürk 16 cm uzunluğunda gür yapısıyla köpeğe çekici bir görünüm kazandırır. Yüzde ise belirgin bir sakal, kaş ve bıyık vardır. Kulaklar kesilebilir ya da doğal halde bırakılır. Genellikle tüyler üzerinden zarifçe dökülmesi için yuvarlak bir şekile göre kırpılır. Briard'ın, diğer Fransız çoban köpeği ırkları gibi, arka bacaklarında çifte tırnak vardır. Briard pürüzsüz ve çevik yürüyüşü ile sanki yere değmiyormuş gibi haraket eder. Çift katlı olan derisinin üzerindeki kürkü sarımsı kahverengi, siyah ve gri tonlarında olabilir.

Mizaç:

Duyarlı, oyuncu ve itaatkardır; fakat kendine has bir karakteri vardır. İnsanlarla uzun bir birlikte çalışma geçmişi olduğundan iyi huylu olduğu kadar cesur, sadık ve korkusuzdur da. Irkın güçlü bir hafızası vardır ve insiyatif kullanabilen bir zekaya sahiptir. Eğitilebilirliği yüksektir. Liderliğini kanıtlamış güçlü bir sahibe gereksinim duyar. Bu nedenle herkese uygun bir ırk değildir. Mutlu olmak için bol egzersiz ve eğlenceye ihtiyacı vardır.  Briard yabancılara şüpheyle yaklaşır ve köpeklere karşı biraz saldırgandır, küçüklükten tanıştırılırsa çocuklarla iyi anlaşır. Erken eğitmeye başlar ve bol sevgi verirseniz mükemmel bir köpeğe sahip olabilirsiniz. 

Sağlık:

Bu köpeğin karşılaşabileceği hastalıklar katarakt ve kalça displazidir. Diğer büyük göğüslü ırklarda gibi, şişkinlik ve mide torsiyonu yaşayabilir. Bu hastalığa dikkat etmek gerekir çünkü, çok hızlı gelişir ve eğer tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Bakım:

Briard`ın tüyleri düzenli bakım olmazsa keçeleşir. Alt tüyler döküldüğünden düzenli olarak taranmalıdır. Kulakların için temiz tutulmalıdır. Kulak içleri ve parmak aralarındaki aşırı tüyler alınmalıdır.

 

Kullanım:

Briard, bir çiftlik köpeğidir ve hemen herşeyi gütmek ister. Sıradışı bir duyma yetisine sahiptir ve temel olarak iyi huylu olsa da güçlü bir koruma güdüsü vardır. Briard mükemmel bekçi köpekliği yapar. Bu eski koyun bekçisi ve güdü köpeği, Fransız ordusunca bekçi, mesaj taşıma köpeği ve yaralı bulma köpeği olarak kullanılmıştır. Hala bekçi köpeği olarak kullanılan Briard evcil hayvan olmanın dışında polis, arama-kurtarma ve asker köpeği olarak da kullanılıyor.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.