Brüksel Griffonu Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/15 yıl

Köken: Belçika

Ağırlık: 4-5 kg

Boy: 18-20 cm

Kullanım: Bekçi ve Koruma Köpeği

1800’lerde Yorkshire, affenpinscher, minyatür schnauzer ve pug cinsi köpeklerin çiftleştirilmesiyle elde edildi. Griffon'ların Brussels Griffon, Belgian Griffon ve Petit Griffon olarak üç tipi vardır.

Özellikler:

Griffon, kare şeklinde vücuda ve vücuduna oranla büyük, yuvarlak bir kafa şekline sahiptir. Toy gruba dahil olan Griffon'un basık bir yüzü vardır. İsteğe bağlı olmakla birlikte, genellikle kulaklar ve kuyruk kesilir. Tüyler dalgalı tipi ve düz olarak iki tiptedir. 

Mizaç:

Griffon, Terrier'e benzer bir karaktere sahip, akıllı, neşeli ve hareketli bir köpektir. Sahibine çok iyi bir arkadaş olur. Sevecen, hareketli ve şımarmaya yatkın bir yapısı vardır. Griffon sahibine yakından bağlı olmakla birlikte herkesle iyi anlaşır, yabancılara yaklaşır, diğer köpeklerle, hatta kedilerle birlikte bakılabilir. Bazen hassas ve alıngan olabilir. Havlamayı sever, iyi bekçilik yapar eğitilmeye yatkındır. Belli yaşın üzerindeki çocuklarla daha iyi anlaşır. 

Griffon apartman yaşamı için uygun bir köpektir. Bahçesi olmayan bir evde rahatça bakılabilir. Griffon için önemli olan tek şey daima sahibiyle birlikte olabilmektir. Neredeyse sahibinin gölgesi gibidir. Bu ırk ona ayıracak fazla zamanı olmayan insanlar için iyi bir seçim değildir. 

Sağlık:

Bu ırk, oburluk veya fazla seçici olma gibi bozuk beslenme alışkanlıklarına yatkındır. Dolayısıyla, beslenmesine dikkat edilmesi gerekir. Çiftleşmede  ve doğumda zorluk yaşayan bu türün karşılaşabileceği hastalıklar ise  diz kapağı çıkığı, göz ve solunum problemleridir.

Bakım:

Dalgalı Griffon'un kürkü oldukça fazla bakım gerektirmektedir. Sadece show amaçlı yetiştirilmeyenlerin kürkü traş ettirilebilir. Petit Brabancon ise ince tüylüdür ve çok az bakım gerektiren kürk yapısına sahiptir, ancak mevsimsel bir tüy dökülmesi vardır. Brussels Griffon ise hiç tüy dökmez veya çok az tüy döker. Bakımlı bir görünüm elde etmek için yılda üç-dört kez traş ettirilmesinde fayda vardır.

Kullanım:

Havlama özelliğiyle terrier mizacını açığa vuran iyi bir koruma köpeğidir. Doğru eğitimle bekçi köpeği olarak da kullanılabilir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.