Bull Teriyer Özellikleri

Yaşam Süresi: 11/14 yıl

Köken: İngiltere

Ağırlık:

Erkek: 25-29 kg Dişi: 20-25 kg

Boy: 53-56 cm

Kullanım: Bekçi ve Koruma Köpeği

 

1830'da bulldoglar ile boğalar arasında tertiplenen dövüş gösterileri büyük ilgi topluyordu. Dövüşler yasaklanınca bu "spor"u sevenler köpek dövüşlerine odaklandılar ve bunu için çok daha çevik bir köpek yetiştirmek istediler. Bull Terrier, Bulldog'un Eski İngiliz Terrieri ile çiftleştirilmesi ve bir parça İspanyol Pointer cinsinin taşıdığı kanın da eklenmesiyle ortaya çıktı. Tüyleri beyaz olan türü 1850'de ortaya çıktı.

Özellikler:

Adaleli ve atletik bir ırk olan bull terrier beyaz, siyah, kaplan desenli, kızıl, açık kahve ve üç renkli olmak üzere kısa ve sık tüylü bir köpektir. En ayırt edici özelliği bir rugby topunu andıran uzun, üst kısmı neredeyse düz ve hiç alın çıkıntısı olmaksızın bir kavisle burunda son bulan kafa şeklidir. Vücudu sıkı ve yuvarlak hatlı, omuzları adaleli ve kuyruğu yere yatay taşınır.

Mizaç:

Bu ırk bir zamanlar köpek dünyasının gladyatörü olarak anılsa da artık oldukça yumuşamış doğasıyla kibar ve güvenilir bir ırktır. Cesur, korkusuz, kabadayı, aktif; ancak oyun düşkünü ve gerçek bir komedyendir. Bull terrier temelde sadık ve kibar bir köpektir. Hayattaki tek amacı sahibi yanında olduğu sürece yaşamın tüm konforlu yanlarından faydalanmaktır denebilir. Sahibine çok fazla bağlanır. Farklı görünümü aksini düşündürtse de çok fazla insan sevgi ve ilgisine ihtiyaç duyar. Bu ırk doğru sosyalleştirilip eğitildiğinde harika bir dost olmasına rağmen yine de her eve tavsiye edilmez. Bağımsız ve başına buyruk olma eğilimi fiziksel gücü ile de birleşince onu pek çok köpek sahibinin sıradan yeteneklerinin ötesinde bir köpek yapar. Genç bull terrierler küçük çocuklar için çok enerjik olabilir. Doğal koruma köpeğidir. Bu nedenle ailesini korumaya cesaretlendirilmemeli ya da aşırı kıskanç olmasına izin verilmemelidir. Bull terrierler ailesiyle bol vakit geçirmek ister, aksi halde eşyaları kemirmesi kaçınılmazdır. Diğer ev hayvanlarıyla pek tavsiye edilmez. Birlikte büyüseler bile ilişkileri kıskançlık yaratmayacak şekilde kontrol altında tutulmalıdır.
Bull Terrier, yeterli egzersiz sağlanıyorsa apartman dairelerinde mutlu olabilir. Evde çok aktif değillerdir ve küçük bir arka bahçe bile iş görür. Sıcak iklimi tercih ederler.

Sağlık:

Bull Terrier diz kapağı çıkığı, kalp kusurları, böbrek yetmezliği ve deri ve pire alerjisine eğilimlidir. Çinko eksikliği bu tür için ciddi bir sorundur ve ölüme bile neden olabilir. Çok çabuk kilo almaya eğilimli olduğundan beslenmesine özen gösterilmelidir. Ayrıca Bull Terrier sağırlığa yatkındır.

 

Bakım:

Bull Terrier'in tüy bakımı kolaydır. Haftalık tarama yeterli olacaktır. Bu ırk orta derecede tüy döker.

Kullanım:

Kan dökücü ve cesur bir gladyatör olması amacıyla üretildiği ve bu doğrultuda eğitildiği için Bull Terrier türünün ilk örnekleri hep dövüş köpeği olarak kullanıldılar. Sahibine olan bağlılıkları ve koruma içgüdüleri nedeniyle iyi bir bekçi köpeği ve koruma köpeği olarak da eğitilip kullanılabilirler.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.