Bullmastif Özellikleri

Yaşam Süresi: 8/10 yıl

Köken: İngiltere

Ağırlık:

Erkek: 50-59 kg Dişi: 45-54 kg

Boy:

Erkek: 64-69 cm Dişi: 61-66 cm

Kullanım: Av, Bekçi ve Polis Köpeği

 

Bu ırk 19. yüzyılda Mastiff ile Bulldog melezlenerek elde edilmiştir. Bullmastiff büyük toprak sahiplerinin arazisindeki kaçak avcıları izlemek, bulmak ve zaptetmek amacıyla üretilmiştir.

Özellikler:

Bullmastiff, geniş kırışık yüzlü başı ve basık burnu ile oldukça sağlam yapılı güçlü bir köpektir. Burun siyah ve iridir. Koyu kahverengi, orta büyüklükteki gözleri zeki ve dikkatli bir ifadeye sahiptir. V şeklindeki kulakları düşük ve koyu renklidir. Kısa ve sert kürkü genellikle yüzde siyah lekelerle kaplan deseni, sarı ya da kızıl olabilir.

Mizaç:

Bullmastiff zaman zaman inatçı olsa da iyi huylu ancak dikkatli bir bekçidir. Kışkırtılmadığı sürece sakin, korkusuz ve koruyucudur.  Çocuklara karşı töleranslıdır. Bu köpekler insan sevgisine gereksinim duyar. Bullmastiff aşırı derecede güçlü bir köpektir ve onun için disiplinli ve güçlü bir sahip idealdir. Güvenlik açısından sıkı bir itaat eğitimi şarttır. Yavruyken birlikte büyütülürse diğer ev hayvanları ile arası iyidir. Horlama ve salya akıtma eğilimi olabilir. Yavrular erişkin oluncaya kadar biraz sakardır. 
Bu köpekler ses tonuna karşı çok duyarlıdır. Zor bir ırk değildir ancak disiplinli bir sahibe ihtiyaç duyar. Bullmastiff, yeterince egzersiz imkanı sağlandığında apartmanda da yaşayabilir. Ev içinde çok hareketli değildir ve küçük bir bahçe de ihtiyaçlarını karşılayabilir. Aşırı sıcaklara karşı duyarlıdır.

Sağlık:

Bullmastiff, kanser, kalça displazi, tümörler, göz kapağı problemleri ile karşılaşabilir. Kilo almaya yatkın bir tür olduğundan beslenmesine dikkat etmek gerekir.

Bakım:

Kısa ve sert tüylerinin bakımı sadece haftalık fırçalama gerektirir. Büyük gövdesini taşıdığından tırnaklar düzenli kontrol edilmeli ve kısa tutulmalıdır.

Kullanım:

Kaçak avcıları takip etmek için kullanılan bu köpekler, takip ettiği kişiyi bulup zapteder. Yakaladıkları kişileri ısırmamak üzere eğitilmişlerdir. Av sırasında koruyucu, ordu ve polis görevlerinde yardımcı ve Güney Afrika elmas şirketlerinde bekçi köpekliği yapmıştır. Avcı ve muhafız olarak çok değerlidir, ordu ve polis faaliyetlerinde yardımcı olur. Günümüzün Bullmastiff'i güvenilir bir aile köpeği ve koruyucusudur.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.