Büyük İsviçre Dağ Köpeği Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/12 yıl

Köken: İsviçre

Ağırlık:

Erkek: 48-64 kg Dişi: 39-50 kg

Boy:

Erkek: 65-72 cm Dişi: 60-69 cm

Kullanım: İş ve Bekçi Köpeği

 

Greater Swiss Mountain Dog İsviçre Alplerinin köyleri ve tarlalarından gelmektedir. Bilinen dört Sennenhund ırkından en yaşlısı ve en büyüğüdür.  Büyük İsviçre Dağ Köpeği, St. Bernard ve Rottweilwer ırklarının oluşturulmasında kullanılmış, St. Bernard'ın popülaritesinin yükselmesiyle de bu ırk kaybolma noktasına gelmiştir. 1908 yılında Dr. Albert Heim tarafından tekrar keşfedilmiş ve insanları üretimi konusunda teşvik ederek tekrar belli bir sayıya ulaşmasını sağlamıştır. Günümüzde İsviçre dahil olmak üzere tüm dünyada nadir rastlanan bir ırktır.

Özellikleri:

Büyük İsviçre Dağ Köpeği, büyük, kemik ve kas yapısı gelişmiş güçlü bir iş köpeğidir. Boyu yüksekliğinden hafifçe daha uzundur. Boyutlarına ve kilosuna göre köken aldığı dağlık topraklarda her türlü görevi yerine getirebilecek kadar çevik ve kıvraktır. Büyük ve çarpıcı bir köpek olan Büyük İsviçre Dağ Köpeği, çift katmandan oluşan kalın ve tricolor (üç renkli) bir kürke sahiptir. Kürkün ana rengi siyah, üzerinde parçalar halinde koyu kırmızı ve beyaz renkte alanlar mevcuttur. Beyaz renk baş bölgesinde alında ince bir bant halinde başlar ve burnun bir kısmını kapsar. Vücutta ise beyaz rengin dağılımı boyun ve göğüs bölgesi, bacakların bir kısmı ve kuyruk ucundadır. Boyunda beyaz renkte yaka veya beyaz parçalı alanlar olabilir. 

Mizaç:

Büyük İsviçre Dağ Köpeği güvenilir, sağlam, koruyucu ve bekçilik içgüdüleri kuvvetli bir köpektir. Agresif değildir. Çalışmayı ve memnun etmeyi sever, çocuklarla iyi anlaşır. Sadık ve yumuşak karakterli bir köpek olan Büyük İsviçre Dağ Köpeği genellikle diğer petlerle de iyi geçinir ve köpek agresyonu göstermez. Bölgesini sahiplenme içgüdüsü güçlü olduğundan yeni insanlarla tanıştırırken özen gösterilmesi gerekir, fakat ailenin kabul ettiği herkese kısa zamanda ısınır. Her zaman tetikte, cesur ve dikkatli bir bekçidir, bütün yabancılara ve seslere havlayarak tepki verir. Ailenin bir parçası olmayı ve insanlarla vakit geçirmeyi sever. Diğer ırklara göre fiziksel ve zihinsel açıdan biraz geç olgunlaşan Büyük İsviçre Dağ Köpeği’nin yavruluktan çıkıp erginliğe ulaşması 2-3 sene alabilir. 6 aylıktan sonra iştahı kabaran bu köpekler, yemek ayırt etmeden her şeyi yemeye meyillidirler. Yeterli egzersiz yaptırıldığı takdirde apartman dairesinde yaşayabilir. Serin iklimleri tercih eder. 

Sağlık:

Boyutuna göre oldukça sağlıklı olan Büyük İsviçre Dağ Köpeği’nin karşılaşabileceği sağlık sorunları; idrar kaçırma, epilepsi, karınla ilgili problemler, kalça displazi ve çeşitti göz problemleridir.

 

Bakım:

Bakımı kolay bir ırktır. Düzenli olarak fırçalanması yeterlidir. Yıl boyu orta şiddette tüy döker.

Kullanım:

Bu cins Ortaçağ'ın sonuna doğru, İsviçreli efendilerine savaşta eşlik eden bekçi ve saldırı köpeği olarak tanınmıştır. Asla derin uyumayan, gece gündüz dikkatini koruyan en ufak bir seste sıçramaya hazır bir köpek olarak tanınır; bu nedenle oldukça iyi bir bekçi köpeğidir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.