Cardigan Welsh Corgi Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/15 yıl

Köken: Galler

Ağırlık: 11-14 kg

Boy: 25-33 cm

Kullanım: Çoban ve Koruma Köpeği

 

Cardigan Welsh Corgi akrabası olan Pembroke Welsh Corgi’den çok daha eski bir türdür. Her iki Corgi’ninde  Keeshond, Pomeranian, Schipperkes ve İsveç Vallhund soyundan geldiği düşünülür. Gller’de varlığının 3000 yıldır sürdüğüne inanılan Cardigan Welsh Corgi, bilinen en eski gütme köpeğidir.

Özellikler:

Cardigan Welsh Corgi, kısa boylu ve uzun vücutlu bir köpektir. Sırtları genel olarak diğer köpeklerden daha uzun değildir. Fakat kısa boyları ve bacakları nedeniyle normalden uzun görünen bir vücutları vardır. Kafası vücuduyla orantılıdır. Geniş kafası yuvarlaktır ve burna dopru incelir. Göz rengi köpeğin kürk rengine göre değişikilir gösteririr. Cardigan Welsh Corgi’nin kürkü kırmızı, açık kahverengi, siyah, gri ya da siyah beyaz lekeli olabilir.  Genellikle, bacaklarda, boyunda ve göğüs kısmındaki kürkte beyaz lekeler vardır.

Mizaç:

Cardigan Welsh Corgi oldukça akıllı ve sadık bir köpektir; sahibini memnun etmek için her şeyi yapar. Sahibine karşı güvenilir, sadık ve sevgi dolu olmasına karşın yabancılara karşı tedbirlidir. Oldukça aktif olan bu küçük köpekler çocuklarla oldukça iyi anlaşır. Diğer evcil hayvanlarla da çok çabuk arkadaş olabilirler. Gütme içgüdüleri yüzünden üstünlük kurmaya ve havlamaya meyilli olabilirler. Bu durumu erken yaşta başlayacak bir eğitim ve dominant bir sahip profili çizerek giderebilirsiniz. Yeteri kadar egzersiz yaptırıldığı takdirde apartmanda yaşayabilirler.

Sağlık:

Cardigan Welsh Corgi, glokom ve sırt rahatsızlıklarına yatkındır. Çabuk kilo alırlar bu nedenle beslenmelerine dikkat etmek gerekir. fazla kilo almış bir Cardigan Welsh Corgi’nin sırt problemleriyle karşılaşması muhtemeldir.

Bakım:

Orta uzunluktaki kürkünün taranması oldukça kolaydır. Düzenli aralıklarla taranmalıdırlar. Yılda iki kere tüy döken bu köpeğe sadece gerekli olan durumlarda yaptırılmalıdır.

Kullanım:

Özünde bir güdüm ve çoban köpeği olan Cardigan Welsh Corgi, kolaylıkla eğitilebilir olduğundan bir çok alana uygun şekilde yetiştirilebilir. Tarihte sığır gütme, haşarat avcılığı ve çiftlik koruması görevlerini başarıyla yerine getirmişlerdir. Bu köpekler spor alanında oldukça başarılıdırlar. 

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.