Çatalburun Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/13 yıl

Köken: Türkiye

Ağırlık:

Erkek: 16-25 kg Dişi: 14-22 kg

Boy:

Erkek: 45-63 cm Dişi: 46-62 cm

Kullanım: Av Köpeği

 

Şu anda sadece 200 tane kaldığı sanılan nadir bir tür olan Çatalburun, halkımız tarafından yapılan bilinçsiz çiftleştirmeler sonucunda orijinalliğini kaybetmiştir. Köpeğin ırk ıslahı ile ilgili olarak, literatür ve bilimsel kaynak araştırmaları ve gen etütleri yapılmış, İstanbul üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Tarsus Belediyesi ile koordineli çalışmalar neticesinde Türkiye’deki orijinale en yakın örnekleri tespit edilip toplanarak bir damızlık kolonisi oluşturulmuştur. Ancak çatalburunların resmi anlamda ırk ıslahı yapılmadığı için resmi listelerde adı geçmez.

Özellikleri:

En belirgin özelliği burnu olan Çatalburun’un iki tane burnu varmış gibidir. Görsel olarak estetik olmasa da görsel bu kusur av sırasında bir avantaja döner. Çift burunları sayesinde diğer köpeklerden çok daha iyi koku alabilirler; bu da onları mükemmel bir av köpeği yapar. Dar ve uzun kafaları oldukça güçlüdür. Çift katlı derisi sayesinde darbelere karşı dayanıklıdır. Kafasında ve kollarında daha kısa olan tüylerinin ana rengi kahverengi tonları ya da beyazdır ve üzerinde ana rengin zıttı lekeler olabilir.

Mizaç:

Sakin, sevecen ve itaatkâr bir köpektir. Sahibinin sözünden asla çıkmazlar ve ona aşırı derecede bağlıdırlar. Uzun süre sakin kalabilmeleri çatalburunları mükemmel av arkadaşları yapar. Çatalburunlar, ev halkının dışındaki insanlarla da ve özellikle çocuklarla hemen samimi tavırlar takınırlar. Oldukça enerjik ve akıllı olan bu köpekler, aşırı korumacıdır. Bu dürtünün doğru şekilde yönledirilmesi için erken yaşta eğitilmeleri gerekir. Erken erken yaşta tanıştırılırlarsa evdeki diğer evcil hayvanlarla da iyi anlaşırlar.

Çatalburun ev ortamında da yaşayabilir. Fakat bu evin geniş olması ve çıkabileceği küçük bir bahçesi olması köpeği daha memnun edecektir. Oldukça sakin ve sessiz olduğunda komşulara rahatsızlık vermeyecek bir köpek olsa da mizacı nedeniyle apartman hayatına adapte olmakta sorun yaşayabilir.

Sağlık:

Çatalburun kalça displazi, tiroit problemleri ve cilt hastalıklarına yatkındır.

Bakım:

Çatalburun kısa tüylü bir köpektir; bu nedenle bakımı ok zor değildir. Çok enerjik olduklarından kolayca kirlenebilirler. Dolayısıyla düzenli banyo yaptırılmaları gerekebilir. 

Kullanım:

Çatalburun, hem yerde, hem de havada koku sürebilme yetenekleri, gözlerinden okunan zekalarıyla birleşince çatalburunlar sadece av köpeği değil aynı zamanda ideal narkotik, arama-kurtarma ve polis köpeği (K9) adayıdır. Çatalburun bugün halen Tarsus ve yakın çevresindeki avcılarımız tarafından kullanılmakta ve yerel bir av köpeği olarak bilinmektedir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.