Chihuahua Özellikleri

Yaşam Süresi: 15/17 yıl

Köken: Meksika

Ağırlık: 1-3 kg  

Boy: 15-23 cm

Kullanım: Bekçi ve Süs Köpeği

Chihuahua Amerikan kıtasının en eski ve dünyanın en küçük köpek ırkıdır. Meksika'ya ait olsa da görünüşe göre bu ülkeye Çin'den getirilmiştir. Avrupa'ya getirilmesi 19. yüzyılın sonlarındadır. Chihuahua adını Meksika'nın aynı adlı eyaletinden almıştır. Bu ırk, eski Güney Amerika yerlilerince kutsal kabul edilmekteydi. Bazıları bir insanın avucunun içine bile sığabilir. 

Özellikler:

Chihuahua, elma biçimli kafası ve küçük çıkık burnu ile ufak bir köpektir. Yuvarlak, büyük ve çok koyu bazen de koyu kızıl kahve ve açık sarımsı renkte gözleri vardır. Irkın ayırt edici özelliği olan kulakları dik taşınır. Yavruların kafa taslarında yumuşak nokta bulunur. Bu boşluk erişkinliğe ulaşıldığında kendiliğinden kapanır. Yaygın kısa tüylü tipinin yanı sıra uzun tüylüsü de vardır. Açık kahve, sarı, kestane rengi, gümüş rengi ve çelik grisi başta olmak üzere her renk olabilir. Düz sırtı ve yere dik basan bacakları ile göründüğünden daha dayanıklıdır.

Mizaç:

Chihuahua iyi bir eşlik köpeğidir. Cesur, hayat dolu, kibirli ve atılgan bu köpek verdiği sevginin karşılığını ister. Çevik oluşu ayak altında kalmadan seri manevralar yapmasına imkan verir. İnatçıdır ve kıskanacak kadar ailesine bağlanır. Sahiplerinin yüzlerini yalamaktan hoşlanırlar. Sahibi dışında yabancılara şüpheci yaklaşır. Yabancılar varken her adımında sahibini takip eder ve ona yakın olmak ister. Bazıları için eğitimi biraz zor olsa da zeki, öğrenmeye açık ve pozitif pekiştirmeye dayanan kibar bir eğitime iyi yanıt verir. Bu ırk, kızdırılırsa çocukları ısırmayı seçebilir. Sonuçta kaçamayacak kadar küçüktür. Chihuahua savunma için keskin dişlerine güvenmek zorundadır. Kısaca bir çocuk köpeği değildir. Gürültücü bir köpektir ve tuvalet eğitimi biraz sabır isteyebilir. Diğer köpeklerden hoşlanmama eğilimi vardır; hatta Chihuahualar kendi ırklarını diğerlerinden ayırabilir. Yine de çok iyi sosyalleştirilmiş bir Chihuahua her ırktan köpekle anlaşabilir. Soğuktan etkilenen bir köpektir; serin havalarda bir kazak giydirilmesi faydalıdır. Apartman hayatı için uygundur. Bu şirin küçük köpekleri kucakta taşımak çok kolay olsa da düzenli olarak yürütülürse çok daha sağlıklı ve zinde olacaklardır.

Sağlık:

Chihuahua, romatizma, soğuk algınlığı ve diş eti sorunları yaşayabilir. Ayrıca, çıkıntılı gözleri nedeniyle gözlerde problem olabilir, örneğin kornea kuruluğu ve glokom karşılaşabileceği göz hastalıklarıdır. Kilo almaya yatkındır. Bu nedenle, beslenmesine özen göstermek gerekir. beslenmesinin özenli yapılmasını gerektiren bir diğer neden ise bu köpekğin çok çabuk zehirlenebiliyor olmasıdır. Zöellikle çkolata ve gübre gibi toksik içeren ürünlere karşı tedbirli olunmalıdır. Genellikle sezeryanla doğdukları için yeni doğduklarında vücutları oldukça hassas olur ve ilk yıllarında dikkat edilmezse kırıklarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Yavruların kafa taslarında yumuşak nokta veya "molera" bulunur. Bu çoğu zaman büyüdükçe sertleşmez ya da kapanmaz. Bu nedenle, Chihuahua’ların kafaları oldukça hassastır ve zedelenmeye müsaittir. Bu nedenle, Chihuahua’nıza hayat boyu özen göstermeniz gerekir.

Bakım:

Düz ve kısa tüylü olanı haftalık bakımla temiz tutulabilir. Uzun kürklü olanlar yumuşak bir tarakla hergün fırçalanmalıdır. Her iki tipte kulak ve gözlerine su kaçırmamaya dikkat edilerek ayda bir yıkanabilir. Kulaklar düzenli olarak kontrol edilmeli ve tırnaklar kısa tutulmalıdır. Irk orta derecede tüy döker.

Kullanım:

Gürültücü bir köpek olduklarından ve yabancılardan çok hoşlanmadıklarından doğru bir eğitimle bekçi köpeği olarak da kullanılabilirler. Fakat, Chihuahua genellikle popüler ve ekonomik bir kucak köpeğidir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • 1 yasında, kısa tüy, 3kg, erkek şivavamız var. daha öncede köpek bakmıştık ama bu çok çok akıllı,inanılmaz korumacı, eğitimi de çok kolay oldu. bize 10bin teklif etseler vermeyiz, o kadar aileden.

    4 ay önce

Chihuahua Sahiplendirme İlanları

Beni çok sevecek bir aile arıyorum. Kimsesizim, bakıma ve sevgiye muhtacım. Beni sahiplenirsen mutlu bir aile olabiliriz, ne dersin? .