Chow Chow (Çin Aslanı) Özellikleri

Yaşam Süresi: 8/12 yıl

Köken: Amerika

Ağırlık: 20-32 kg

Boy: 43-51 cm

Kullanım: Koruma ve İş Köpeği

 

Chow Chow'un yapısı bir kaç milyon yıl öncesine dayanan fosilleşmiş köpek kalıntıları ile benzerlik gösterir. Bu nedenle kökeninin çok eskiye dayandığı söylenebilir; tahmini olarak M.Ö. 206 yılına kadar uzanan kökeni ile bu güzel köpek, 1800'lerin sonlarında ilk kez İngiltere'ye getirildi. İsmi muhtemelen, Uzak Doğu'dan getirilen her türlü eşya için kullanılan ve İngilizce konuşma diline ait bir deyim olan "chow-chow"dan gelmektedir. Chow Chow Amerika'da oldukça popüler bir eşlik köpeğidir. Göz alıcı kürkü uzun yıllar insanlar tarafından kullanıldı.  Bu köpeklerin eti Çin'de aranan bir yiyecek türüydü. Maalesef bu durum günümüzde de geçerli Chow Chow’ların eti halen Çin’de yenilmektedir.

Özellikler:

Chow chow'un en belirgin iki özelliği siyah dili ve ona sopa üzerinde yürüyormuş görüntüsü veren neredeyse düz arka bacaklarıdır. Sık kürkü kızıl, ten rengi, krem, siyah, mavimsi gri veya (nadiren) beyazdır. Asla parça renkli olmaz. Kulak yuvarlak ve küçüktür ve ona aslanvari bir görüntü veren kafasının çevresinde belirgin bir yelesi vardır. Kafası geniş, yüz kısmı ise düzdür. Burun kısmı gözlere yakın yerinde geniş, buruna doğru ise daralır, ancak asla sivrileşmez. Göğüs geniş ve derindir. Sırtı kısa ve düzdür. 

Mizaç:

Chow Chow genellikle uslu olmasına rağmen aksi ve koruyucuda olabilen bir köpektir. Dediğim dedik, ciddi ve oldukça bağımsızdır. İnatçılık derecesinde kararlı olabilirler. Genellikle tek kişiye bağlanır. Aile üyelerine mesafeli davransa da onlara çok sadıktır. Yabancılarca zorlanırsa saldırganlaşabilir. Bu dominant ırk yine dominant bir sahibe gereksinim duyar. Bu ırkın sahibi doğal olarak tutarlı ve sakin biri olmalıdır. Bu tür biriyle Chow Chow gerçek karakterini bulur. Onlardan fazla itaat beklenmemelidir. Doğuştan inatçı ve kendilerine has mantıkları ile doğarlar. Chow Chow öğrenir ancak komutların bir amacı olduğunu bilmelidir. Her zaman tutarlı olunmalıdır. Bazı uzmanlar kısa tüylü tipinin uzun tüylüsünden daha aktif ve daha kolay öğrendiğini iddia etmektedir. Bu ırk biraz ele avuca sığmaz olsa da genelde sakin, sabırlı ve kibardır. Bazıları tasma ve kayışı kabul etmek istemez. Çoğu Chow Chow diğer köpekleri domine etmeye çalışır. Buna rağmen çocuklarla araları iyidir. Yavruyken kedilerle tanıştırılırsa erişkin olduğunda da sorun pek çıkmaz. Yavruyken gelecekte aşırı koruyucu olmaması için çok iyi sosyalleştirilmelidir. En baştan tutarlı bir eğitime gereksinimleri vardır. Kişilikleri genellikle yetiştirilmeleri ile alakalıdır, Çin'de Chow Chow eşya koruma ve araba çekmede kullanıldı. Eti ve kürkü için beslendi. Bu üzücü geçmiş ve bir iş köpeği olarak tek bir sahibe ait olamaması bu güzel köpeği içine kapalı bir hale getirmiştir ve bu nedenle çoğunlukla içe dönük ve vurdumduymaz bir havası vardır. Dikkatle sosyalleştirilmiş bir Chow Chow mükemmel bir aile köpeği olabilir.

 

Sağlık:

Bu köpekler bir göz kapağı anomalisi olan entropin hastalığına yatkındır. Gözün tahriş olmasına neden olan bu hastalık ameliyatla düzeltilebilir. Bunun yanı sıra Chow Chow’lar kalça displazi, mide kanseri ve kulak enfeksiyonları da görülebilir. Kısa kasları nedeniyle uyurken horlayabilirler.

Bakım:

Uzun tüylerinin düzenli bakımı, dik duran tüylerin bu görünümünü koruması açısından önemlidir. Bu ırk mevsimsel olarak yoğun tüy döker ve alt kürkü bu dönemde özellikle dikkatli bakım gerektirir. Gerektiğinde kuru şampuanlama yapılabilir.

Kullanım:

Chow Chow; avcı, araba çekicisi ve tekne bekçisi görevlerini üstlenmişlerdir. Tarih içinde Chow Chow kurt, keklik ve vizon avının yanı sıra kızak çekiminde de kullanılmışlardır. Fakat bekçi ve koruma köpekliği chow chow'un temel kullanım alanıdır.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.

Chow Chow (Çin Aslanı) Sahiplendirme İlanları

Beni çok sevecek bir aile arıyorum. Kimsesizim, bakıma ve sevgiye muhtacım. Beni sahiplenirsen mutlu bir aile olabiliriz, ne dersin? .