Çin Creste Köpeği Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/12 yıl

Köken: Çin

Ağırlık: 2-3 kg

Boy: 28-33 cm

Kullanım: Süs Köpeği

 

Çin Creste’nin esas yurdunun Afrika olduğu düşünülüyor. O zamanlar Afrika Tüysüz Terrieri olarak adlandırılan bu köpekler, Çin’in ticaret gemileri ile Afrika’dan Çin’e taşındılar. Çin Creste olarak tekrar adlandırıldılar ve isimleri böyle kaldı. Bu köpeklerin izini Aztek zamanlarında da rastlanır. Aztek’lerin bu köpekleri hem ısınmak için yanlarında bulundurdukları hem de yedikleri bilinmektedir.

Özellikleri:

Tüylü ve tüysüz olmak üzere iki farklı türü olan Çin Creste’nin tüysüz olanının sadece bacaklarında, kafasında ve kuyruğunda tüyleri bulunur. Tüylü olan türü de oldukça göz alıcı olsa da genelde bu köpeklerin tüysüz olanları köpek şovları başta olmak üzere daha çok ilgi görür.

Kürkü her renkte olabilir. Burunları genelde siyah olsa da kürk rengine göre burun rengi de farklılık gösterir.

Mizaç:

Ev hayatına uygun, iyi huylu, canlı, neşeli ve zeki bir köpektir. Sıcak bir ortama ihtiyaç duyar. Çocuklarla çok iyi anlaşan oldukça aktif ve neşeli bir köpektir. Oyun oynamaya meraklıdır fakat özellikle çocuklarla oynadığı sırada, çok sert hareketler yapılmaması gerekir. Tüysüz olduklarından dolayı en ufak darbeler bile yaralanmalarına neden olabilir.

Oldukça akıllı olan Çin Creste kolaylıkla eğitilebilir ve hatta numaralar bile öğrenebilir. Diğer evcil hayvanlarla da kolaylıkla anlaşabilir. Sahibine oldukça bağlı olan ve ondan arkadaşlık bekleyen bu köpeklere kendilerini küçük hissettirmemekte yarar vardır. Çin Creste’nin tek istediği iyi bir insan liderdir; bunu hissetmezse depresif olabilir.

Sağlık:

Tüysüz olduğundan derisi oldukça hassa olan Çin Creste’nin en büyük sağlık problemi deri hastalıklarıdır. Fazla güneşte kalması ya da sert darbeler cildine kolaylıkla zarar verir. Çin Creste’lerin pek çoğunun yün ve lanoline alerjik reaksiyon verir. Bu köpekler sağlıklı olsun istiyorsanız en çok ciltlerine özen göstermelisiniz.  Tüysüz olanları dişlerini kaybetmeye de meyillidir; tüylülerin ise dişleri daha sağlıklıdır. Bu köpekler kolaylıkla kilo alırlar. Bu nedenle beslenmelerine dikkat etmek gerekir.

Bakım:

Tüyleri olmadığı için oldukça temizdirler ve köpeklere has kokuları yoktur. Tüylü olan türün ise daha fazla ilgiye ihtiyacı vardır; günlük fırçalama yeterli olacaktır. Tüylü olan türlerin kenelenme ihtimali vardır. Fakat tüyler çok sık olmadığından kenelerin görülmesi ve temizlenmesi oldukça kolay olacaktır. 

Kullanım:

Geçmişlerinde Aztekler tarafından yeniyor olsalar da çoğu kez arkadaşlık amacıyla kullanıldıkları da bilinmektedir. Bu köpeklerin varlık amacı insanlara eşlik etmektir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.