Fin Tazısı Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/12 yıl

Köken: Finlandiya

Ağırlık: 20-25 kg

Boy: 52-61 cm

Kullanım: Av ve İş Köpeği

1800’lerde Fransa, Almanya ve İsviçre’nin katıldığı bir yetiştirme programı sonucunda ortaya çıkan br tür olan Fin Tazısı, üretiminin ardından İsviçre ve Finlandiya’nin ulusal iş köpeği olarak tanındı. Bu ülkelerde oldukça popüler ve tanınmış bir tür olmasına rağmen Fin Tazısı dünyanın diğer ülkelerinde nadir olarak bulunur.

Özellikler:

Fin tazısının kürkü kısa ama yoğundur. Kürkü, kahverengi tonarında, yer yer siyah lekelidir. Kafasında, göğsünde, ayaklarında ve kuyruk ucunda beyaz lekeleri de olabilir.

Mizaç:

Arkadaş canlısı ve oldukça sakin olan Fin Tazısı’nda agresiflikten eser yoktur. Tilki ve tavşan avında kullanıldığından koku alma duyusu oldukça kuvvetlidir ve avcılık sesgileri nedeniyle oldukça aktif ve hareketli bir köpektir. Yön duysu olan tutkulu bir izcidir; bu heyecanı yüzünden havlamaya meyillidir. Bu türden davranış problemlerini engellemek için Fin Tazısını olabildiğince sakin tutmalı, bunu başarmak içinse kendinden emin ve sağlam bir sahip profili çizmelisiniz. Bu köpeğin sürekli bir insan iletişime ihtiyacı vardır. Sahibi yanındayken her türlü sevecen olacaktır.

Fin tazısı apartman hayatı için uygun değildir. Evdeyken de aktif ve hareketli olan bu köpek yorulmak bilmez. Bu nedenle küçük bahçesi olan evler onlar için daha uygundur.

Sağlık:

Fin Tazısı’nın belirgin bir sağlık problemi yoktur.

Bakım:

Yumuşak ve kısa kürküne bakım yapmak oldukça kolaydır. Banyo sadece gerekli olduğunda yaptırılmalıdır ve az miktarda sabun kullanılmalıdır. Bu köpeklerin tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gerekir. Fin Tazıları az miktarda tüy dökerler.

Kullanım:

Finlandiya ve İskoçya’da halen av köpeği olarak kullanılmaktadırlar. Bu köpeklerin avlanma mevsimi Eylül ve Şubat ayları arasındadır.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.