Fransız Mastifi Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/12 yıl

Köken: Fransa

Ağırlık: 54-62 kg

Boy: 58-75 cm

Kullanım: Av ve Koruma Köpeği

 

Dogue de Bordeaux’nun kökeni ile ilgili çeşitli teoriler vardır. Bulldog, Tibet Mastifi, Yunan ve Roma Molossus’undan geldiği düşünülmektedir. Oprta Çağın sonlarına doğru koruma ve araba çekmede kullanılan bu köpeklerin Fransız Devrimi sırasında ölmüşlerdir. Bu dönemde sayıları azalsa da devrimden sonra tekrarsayıları artar. Bu dönemde Raymond Triquet kurduğu French Dogue de Bordeaux kulübü sayesinde tür kurtulmuştur ve tüm dünyaya yayılmışlardır.

Özellikler:

Fransız Mastifi kısa ve tıknaz bir mastiftir. Kafası büyük ve ağırdır. Kasları oldukça güçlü olan bu hayvanın göz rengi kürk rengine göre değişiklik gösterir. Kürk, her renk olabilir ve dudakla göz çevresinde koyu kırmızı veya siyah bir maske şeklinde farklı renkte lekeleri bulunur. Göğsünde ve ayaklarında da beyaz lekeler olabilir.

Mizaç:

Fransız Mastifi iyi huylu ve sıcak kanlı bir hayvandır. Oldukça sadıktır, sahibine ve ailesine karşı tutkulu bir bağı vardır. Ailesini yabancılara karşı korkusuzca koruyabilen bu hayvanın diğer hayvanlarla ve insanlarla kaynaşması için iyi sosyalleştirilmesi gerekir. Bu nedenle acemi bir köpek sahibine göre bir tür değildir. Fakat çocukla karşı her zaman kibar ve sevecendir. Eğer yeteri kadar egzersiz yaptırılırsa rahatlıkla apartmanda yaşayabilir. Günlülk yürüyüşler egzersiz için yeterli olacaktır.

Sağlık:

Genellikle sağlıklı olan Fransız Mastifinde kalça displazisi görülebilir. Ayrıca bu tür. Epilepsi, kalp sorunları ve hiperkeratoza da yatkındır.

Bakım:

Oldukça az tüy döken Fransız Mastifinözel bir bakıma ihtiyacı yoktur. Haftada bir taramak yeterli olacaktır.

Kullanım:

Fransız Mastif tarih boyunca, savaş köpek, koruma köpeği, sığır çobanı, bekçi köpeği, boğa, ayı ve  domuzu avcısı olarak kullanılmıştır.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.