Glen of Imaal Teriyer Özellikleri

Yaşam Süresi: 13/14 yıl

Köken: İrlanda

Ağırlık: 15-16 kg

Boy: 35-35 cm

Kullanım: Av Köpeği

 

Glen of Imaal Terrier’in kökeni tam olarak bilinmese de İrlandalı olduğu kesindir. Tür ismini İrlanda’nın bir ilçesi olan Wick’te almıştır. İlk olarak av köpeği olarak kullanılmış olan Glen of Imaal Terrier daha sonraları, 1966 yılındaki yasağa kadar, dövüş köpeği olarak da kullanılmıştır. İlk defa 1933 yılındaki köpek şovunda tanıtılan bu tür dünyada oldukça nadir bulunan köpek türlerindendir.

Özellikler:

Glen of Imaal Terrier, Welsh Corgi’ye benzer. Kısa bacakları nedeniyle yere yakın olan gövdesi kafasıyla orantılıdır. Bacakları kısa olmasına rağmen güçlü ve sağlamdır. Çift kaltı yumuşak kürkü krem rengi, gümüş gri ya da kahverengi tonlarında olabilir.

Mizaç:

Glen of Imaal Terrier, cesur, sabırlı ve özverili bir köpektir. Ailesine karşı nazik ve uyumludur; av sırasında ise güçlü ve karalıdır. Zeki bir köpektir fakat gelişimi geç tamamladığından olgunluğa ulaşması biraz zaman alır. Diğer Terrierler gibi enerjik olsa da kuzenleri kara sesli değildir, çok fazla havlamaz.

Oldukça zeki olsalarda bu köpeklerin iyi ve profesyonel bir eğitime ihtiyaçları vardır. Korkusuz ve sadıktırlar. Ailelerini korkusuzca savunurlar. İnsanlarla ve özellikle çocuklarla çok iyi geçinen Glen of Imaal Terrier, sadece provakote edildiklerinde agresifleşirler. Avcı içgüdülerinden dolayı tavşan ya da hamster gibi diğer küçük evcil hayvanlarla aynı ortamda bulunmamaları daha iyi olacaktır. Glen of Imaal Terrier, apartman hayatına uyum sağlayabilir.

Sağlık:

Glen of Imaal Terrier, kalça displazisi ve pire alerjisine yatkındır.

Bakım:

Glen of Imaal Terrier’in bakımı kolaydır. Yılda iki kez traş edilmesi tavisye edilir. Genel traşın haricinde, gerekli olduka kulaklardaki ve patilerin arasındaki kürk fazlalıkları alınmalıdır. Çok az tüy dökerler.

Kullanım:

Esas olarak avcı köpeği olarak kullanılan Glen of Imaal Terrier, bir dönem dövüş köpeği olarak da kllanılmıştır. Haşarat, tilki ve porsuk avında kullanılan bu köpekler günümüzde de ufak bir eğitimle avcı kökenlerine çok çabuk dönerler.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.