Greenland Özellikleri

Yaşam Süresi: 13 yıl

Köken: Grönland

Ağırlık: 30-32 kg

Boy: 56-64 cm

Kullanım: İş Köpeği

 

Kökeni kutuplar olan bu köpek antik çağlardan kalma oldukça eski bir türdür. Grönland’ın soyunun Sibirya’dan göç eden insanlara eşlik eden köpeklere dayandığı bilinmektedir. Kutuplardaki insanların ilk İnuit evlerini inşası sırasında bölgedeki kurtları kullanarak bu türü geliştirdikleri düşünülmektedir. Grönland köpeği oldukça nadir bulunan bir köpektir.

Özellikler:

Kanada Eskimo köpeğine benzeyen bu köpek, kuzeninden daha hafif ve daha uzundur. Açık havada aşamaya elverişli yüne benzer kürkü -10/25 dereceye kadar soğuk havalara dayanabilmesini sağlar. Kısa ve sivri kulakları sayesinde soğuk havalarda kulakları donmaz.  Uzun ve geniş kuyruğunu uyurken soğuktan koruması için yüzüne örter. Geniş ve tüylü patileri sayesinde karda kolayca yürür.

Mizaç:

Bağımsız ve kısmen soğuk bir karakteri vardır, fakat sahibine karşı güçlü bir bağ hisseder. İşçi köpek karakterini sonuna kadar sergiler. Eğer evcil hayvan olarak değil iş köpeği olarak kullanılıyorsa sahibiyle bağ kurmakta zorlanabilir. Bağımsız oldukları kadar oyunculardır da. Boş oturup uyumak Grönland Köpeğine göre değildir; sürekli bir aktiviteye ihtiyaç duyarlar. Bu köpekleri eğitmek oldukça zordur; sabır ve kararlılık gerektirir. Bunda hala ataları olan kurtların karakterlerini taşıyor olmaları da etkilidir. Apartman hayatına uygun değildir; çünkü geniş alanlara ve sürekli hareket halinde olmaya ihtiyaç duyarlar. Aşırı soğuktan etkilenmediğinden dışarda yaşamakta hiç zorlanmazlar. Fakat sıcak havalar onlar için sakıncalıdır.

Sağlık:

Grönland Köpeği oldukça sağlıklı bir ırktır ve belirgin bir hastalıkları yoktur.

Bakım:

Grönland Köpeği’nin kürkü fazla bakım gerektirmez. Belirli aralarla taramak yeterli olacaktır.

Kullanım:

Son zamanlarda Norveç ve İsveç’te oldukça popüler evcil hayvanlar haline gelmişlerdir. Kızak çekme yarışmalarında en çok kullanılan tür de Grönland Köpeği’dir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.