Hanover Tazısı Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/13 yıl

Köken: Almanya

Ağırlık:

Erkek: 38-45 kg Dişi: 35-42 kg

Boy:

Erkek: 55-60 cm Dişi: 50-54 cm

Kullanım: Av Köpeği

19. Yüzyıl'da Saksonya'nın Hanover kentinde av meraklıları tarafından, 5. Yüzyıl'dan beri bilinen Alman tazılarıyla artık yetiştirilmeyen bir cinsin, Harz Tazısı'nın çiftleştirilmesiyle geliştirilmiştir.

Özellikler:

Orta büyüklükte, biraz alçak ama güçlü bir köpektir. Bu kısa tüylü köpekler benekli görünümleri ile koyu kırmızımsıdan açık kahverengiye kadar değişen farklı renklere sahiptir. Yüzlerinde maskeleri de olabilir. Geniş bir kafası, güçlü çenesi ve büyük göğsüyle tam bir av köpeğidir.

Mizaç:

İtaatkar, iyi huylu ve hassas bir köpektir. Tüm av ve iş köpekleri gibi ldukça aktif bir köpek olduğundan çok egzersize ihtiyaç duyar, doğadaolmayı sever. Bu nedenle apartma hayatına uyum gösteremeyebilir. Oldukça sakin ve sadık bir köpektir. Fakat, av sırasındaki kararlılığı onu söz dinlemez ve sabit fikirli yapabilir. Küçük yaşta sosyalleştirilse, diğer hayvanlarla ve çocuklarla oldukça iyi anlaşır. Dikkatlı, baskın karakterli ve bölgesini koruyucu bir köpektir; bu nedenle iyi bir koruma ve bekçi köpeği olarak da yetiştirilebilir. Güçlü av içgüdüleri nedeniyle oldukça hızlıdırlar ve bu köpeği koşarken yakalayabilmek oldukça güçtür. Bu durum, tanışmadığı diğer hayvanlar için bir tehdit oluşturabilir. Dolayısıyla, koşmu köpeklerle de sosyalleştirme aşamasında tanıştırılmalıdırlar. Dışarıda oynarken tasmayı çıkarmamak en iyisidir.

Sağlık:

Oldukça sağlıklı bir tür olarak bilinseler de Hanover Tazısı bazı sağlık problemleriyle karşılaşabilir. Bunlardan bazıları; kalça displazi, kanser, batık tırnak, nefes alma güçlüğü, kronik kulak enfeksiyonu, anesteziye duyarlılık ve obezitedir.

Bakım:

Kısa tüylü kürkleri çok az bakım ve tarama ister. Sadece tüylerin temiz ve düzenli görünmesini sağlamak için haftada bir tarayabilirsiniz. Kulak enfeksiyonuna yatkın olduklarından kulak bakımı ihmal edilmemelidir. Orta derecede tüy dökerler.

Kullanım:

Genellikle av köpeği olarak kullanılırlar. Ayı ve geyik avlarında kullanılan Hanover Tazısı, güçlü koku alma yeteneği sayesinde avı takiip konusunda da oldukça iyidir. Bir zamanlar uzak ve ıssız arazilerde sürü köpeği olarak kullanılmışlardır. Oldukça korumacı ve sadık olduğundan koruma ve bekçi köpeği olarak da kullanılabilirler.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.