Hollanda Çoban Köpeği Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/15 yıl

Köken: Hollanda

Ağırlık: 23-32 kg

Boy:

Erkek: 57-62 cm Dişi: 55-60 cm

Kullanım: Çoban Köpeği

 

Hollanda çoban Köpeği, Belçika çoban Köpeği'nden gelir. Bu türde sık sık kısa kuyruklu ve beyaz benekli yavrular dünyaya gelir. Kuzenlerinden de bu şekilde ayrılırlar. Kürk renkleri dışına bu iki türün görünüşsel olarak farkları yoktur. 1800’lerin başında güney Hollanda’da geliştiği düşünülen bu türe kürk ayrımı, köpek şovlarındaki 100 yıllık geçmişinden sonra getirilmiştir. Hollanda dışında çok bilinmeyen bir türdür.

Özellikler:

Hollanda Çoban Köpeği’nin üç türü vardır; uzun tüylü, kısa tüylü ve kıvırcık tüylü. Göğsünde ve ayaklarında beyaz lekeleri olabilir; bu lekeler köpek şovlarına katılanlar için istenilen bir özellik değildir. Kürk çeşitliliği olsa da bu türün kürk rengi çok çeşitli değildir; altın ve gümüş rengi tonlarında koyu çizgilidir. En çok rastlananı kısa tüylü olanıdır. Uzun tüylüler daha nadir görülürken kıvırcık tüylü Hollanda Çoban Köpeği, endişelenmeyi gerektirecek kadar az rastlanır durumdadır.

Mizaç:

Hollanda Çoban Köpeği itaatkâr, uysal daima dikkatli, kendi bölgesine bağlı ve yaptığı işi coşkuyla yapan bir köpektir. Arkadaş canlısı, sevecen, enerjik ve oldukça mutlu bir köpek olan Hollanda Çoban Köpeği, ailesine çok bağlıdır ve aile arkadaşlarıyla da çok iyi anlaşır. Kendi türü olan köpeklerle iyi geçinmesine rağmen diğer köpek türlerine karşı tedbirlidir ve önceden tanıştırılması gerekilir. Zeki bir köpek olduğunda kolayca eğitilebilir; sadık bir tür olduğundan uygun eğitimle koruma ya da bekçi köpeği olarak da kullanılabilir. Yeterli egzersiz yaptırılırsa apartman hayatına uyum sağlar.

Sağlık:

Hollanda Çoban Köpeği’nin belirgin bir sağlık problemi yoktur.

Bakım:

Hem uzun hem de kısa tüylü olan cinsi haftalık kürk bakımına ve taranmaya ihtiyaç duyar; bu dökülmüş tüylerin temizlenmesi için yapılması gereken bir işlemdir. Kıvırcık tüylü Hollanda Çoban Köpeği’nin ise yılda iki kere tıraş olması gerekir. Sadece gerekli durumlarda banyo yaptırılmalıdırlar; aksi takdirde ciltlerindeki yağ dengesi bozulabilir.

Kullanım:

Hollanda Çoban Köpeği, çiftlik bekçisi, çoban köpeği, bekçi, polis ve güvenlik köpeği olarak kullanılır.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.